MENU
klinika

Relax me qershi dhe 'Coca Cola'!

Vuçiç sfidon kritikët e tij: Kam 10 ditë që iu pres, por…

05.06.2023 - 12:45

Presidenti i Serbisë Aleksandër Vuçiç ka dërguar sot një mesazh për kritikët e tij nga tarraca e Presidencës…duke ngrenë qershi e duke pirë “Coca Cola”. I shoqëruar nga kryeministrja Ana Brnabiç dhe ministri i Financave Sinisha Mali, Vuçiç i ka hedhur “dorashkën” atyre që duan ta largojnë nga pushteti, duke i kërkuar se cilat janë kushtet e tyre, pasi pretendon që deri më tani nuk ka dijeni lidhur me asgjë konkrete.

“Kanë kaluar saktësisht 10 ditë që kur ftova ata që protestojnë në rrugë dhe që bëjnë kërkesa të caktuara, të vijnë të bisedojnë. Nuk kanë telefonuar, nuk janë të interesuar të flasin,”-tha presidenti në postimin e bërë në rrjetet sociale.

Ai shton se i vjen keq për këtë dhe se mendon se është një gabim i madh.

“Në shoqëritë demokratike gjërat zgjidhen me biseda. Gjërat nuk zgjidhen duke më quajtur mua, Anën, Sinishën, këdo, të çmendur, vrasës, kriminelë. E gjithë kjo, duke e ditur se sa po mashtroni publikun. Gjërat zgjidhen me bisedime dhe kompromise. Nuk kemi kohë për të humbur kur është fjala për Serbinë tonë. I ftoj të gjithë të tjerët të punojnë si kurrë më parë, edhe më fort. Ftoj Serbinë të bashkohet, të mërkurën qytetarët e Serbisë do të kenë shumë lajme të rëndësishme, politike dhe të tjera. Rroftë Serbia,”-shtoi ai.

Por çfarë po ndodh në Serbi?

Në Beograd, kryeqytetin e Serbisë, po zhvillohen  “Serbia kundër dhunës”. Këto protesta filluan si pasojë e dy masakrave të ndodhura në një shkollë në Beograd dhe një fshat pranë kryeqytetit, ku u vranë 18 persona. Për këto protesta ka shkruar e prestigjiozja amerikane “New York Times”, ku në një artikull i ka cilësuar këto protesta si më të mëdha në rrugët e kryeqytet serb që nga përmbysja e 5 tetorit të vitit 2000, kur u përmbys qeveria e kasapit të Ballkanit, Sllobodan Millosheviç. Protestat janë shndërruar në një revoltë kundër sundimit gjithnjë e më autoritar të presidentit Aleksandër Vuçiç. Shumë protestues gjatë të shtunës brohoritën për dorëheqjen Vuçiç dhe një grup lëshoi ​​tullumbace me helium duke mbajtur një pankartë me mesazhin “Vuçiq ik” nën një foto të madhe të presidentit serb. Thirrjeve të qytetarëve u është bashkuar edhe opozita që kërkon zgjedhje të parakohshme dhe qeveri tranzitore, por duket se deri më tani Vuçiç pranon vetëm referendum për pozicionin e tij dhe ende nuk është gati të “sakrifikojë” qeverinë.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN