MENU
klinika

Zonat më të rrezikuara

Zjarret ‘mbërthejnë’ Greqinë

25.07.2023 - 12:40

Për më shumë se një javë një pjesë e Greqisë është në luftë me vatrat e zjarrit. Gjatë natës së të hënës shumë banorë të Rodos, Korfuzit, Karystos dhe Dervanaki të Akaisë u përballën me fronte të zjarrta, pasi pati disa flakërima me forca zjarrfikëse tokësore dhe vullnetarë që luftonin pa pushim për t’i mbajtur ato.

Në Rodos vatrat më të mëdha aktive ishin ato në Gennadi dhe Vati, ashtu siç ishte e vështirë situata edhe në Malona dhe Massari. Në zonë po fryjnë erëra të forta, duke vështirësuar veçanërisht punën e forcave tokësore, ndërkohë që kanë krijuar vatra të reja.

Gjatë kësaj të marte pritet të jetë një ditë veçanërisht e vështirë për Rodosin, pasi sipas Hartës së Parashikimit të Rrezikut të Zjarrit të lëshuar nga Sekretariati i Përgjithshëm i Mbrojtjes Civile, ishulli është në gjendje alarmi 5.

Në ishull operojnë 266 zjarrfikës, 16 grupe të njësive këmbësore dhe 55 automjete. Dy avionë dhe dy helikopterë po ndihmojnë nga ajri. Forcat zjarrfikëse pritet të përforcohen me 16 zjarrfikës të tjerë dhe 8 mjete, të cilat do të mbërrijnë në ishull në orën 10:00 në Yllin Blu për t’i shtuar forcat ekzistuese.

Situata është e vështirë edhe në Evia , ku zjarri është ndezur pranë vendbanimeve Platanistos dhe Potami Evia. Në fakt, pak para orës 2 të mëngjesit, një mesazh u dërgua nga 112 për ata që ishin në Platanisto që të evakuoheshin në Karystos.

Dy avionë po mbështesin forcat tokësore që veprojnë në Karysto nga ajri, ndërsa të tjerë do të shtohen me kalimin e kohës. Vazhdon të digjet zjarri në Korfuz ku sipas zjarrfikësve ka pasur flakë në zonën e Palaia Perithia.

Forca të shumta tokësore dhe 4 avionë dhe një helikopter po punojnë për shuarjen e zjarreve, ndërsa pritet të përforcohen edhe me mjete të tjera ajrore.

Përmirësim i lehtë tregon imazhi i zjarrit në Dervenakia të Akaisë , ku gjatë natës kanë ndodhur disa shpërthime në grykën e Vouraikos, të cilat pavarësisht vështirësive që ekzistojnë për shkak të pakalueshmërisë së zonës, janë përballur nga forcat tokësore, të cilat kanë qenë në gatishmëri gjatë gjithë natës. Një helikopter tashmë po operon nga ajri në Aigio dhe ka një parashikim për më shumë nëse kërkohet nga kushtet.

Sipas Hartës së Parashikimit të Rrezikut nga Zjarri të lëshuar nga Sekretariati i Përgjithshëm i Mbrojtjes Civile të Ministrisë së Krizave Klimatike dhe Mbrojtjes Civile, për ditën e sotme parashikohet:

Rreziku ekstrem nga zjarri – Gjendja e alarmit (kategoria e rrezikut 5) për zonat e mëposhtme:

– Rajoni i Kretës (Rajoni i Rethymnon, Rajoni i Heraklionit, Rajoni i Lasithit)

– Rajoni i Egjeut Jugor (Rajoni i Rodos)

Rrezik zjarri shumë i lartë (kategoria e rrezikut 4) për zonat e mëposhtme:

– Rajoni i Atikës

– Rajoni i Greqisë Qendrore

– Rajoni i Egjeut të Veriut (Samos PE, Ikaria PE)

– Rajoni i Egjeut Jugor (Rajoni Karpathos, Rajoni Kalymnos, Rajoni i Kos)

-Rajoni i Thesalisë (P.E. Larissa, P.E. Magnesia)

– Rajoni i Kretës (Rajoni i Chanias)

– Rajoni i Peloponezit

-Rrethi i Ishujve Jon

-Rajoni i Greqisë Perëndimore.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Largohen 2 mijë turistë nga Rodosi e Kreta

Zjarret në Greqi/ 342 mijë hektarë të djegur në 7 ditë