MENU
klinika

"Lufta" me emigrantët

E gjithë Evropa mund të bëhet Lampedusa

21.09.2023 - 13:04

“E gjithë Europa mund të bëhet Lampedusa”, paralajmëron kryeministri polak, pasi në ishullin italian kanë mbërritur mijëra emigrantë këtë verë.

Paralajmërimi erdhi pasi Polonia ka marrë një qëndrim të vendosur kundër reformës së emigracionit dhe azilit të Bashkimit Evropian, duke përmendur shqetësimet për përshkallëzimin e ardhjeve të emigrantëve në Lampedusa.

Ishulli italian ka parë një rritje të paprecedentë të mbërritjeve, me rreth 8,500 emigrantë që zbarkuan në brigjet e tij në vetëm tre ditë, pothuajse duke u krahasuar me popullsinë e përhershme të ishullit. Duke ngritur alarmin, kryeministri Mateusz Morawiecki i kërkoi BE-së që t’i vërë veshin alarmit së zgjimit në Lampedusa.

Emigrantët po “mbysin” Italinë, ngrihet alarmi në BE,

Ai tha: “E gjithë Evropa, e gjithë BE, mund të bëhet Lampedusa nëse vazhdojmë të bëjmë të njëjtat gabime të vjetra, skemën dhe mekanizmat që propozoi Komisioni.” Ndërkohë, zëvendëskryeministri polak dhe udhëheqësi i partisë në pushtet Ligj dhe Drejtësi (PiS), i tha radios private RMF FM: “Ne miratuam një rezolutë që i referohet situatës në Lampedusa, por Lampedusa është vetëm një simbol i situatës. që kërcënon të gjithë Evropën, përfshirë Poloninë”.

Polonia, së bashku me Hungarinë, ka qenë një kritike e zëshme e sistemit të sapo implementuar të detyrueshëm të menaxhimit të migracionit të bazuar në solidaritet të BE-së, i cili u miratua nga Këshilli Evropian në fillim të këtij viti.

Sipas sistemit, shtetet anëtare të BE-së kanë mundësinë të vendosin nëse do të angazhohen në përpjekje për zhvendosje ose do të ofrojnë ndihmë financiare ose operacionale. Megjithatë, Polonia e ka kundërshtuar ashpër opsionin e kontributit financiar.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Të prekur azilkërkuesit shqiptarë!

“DW”: Çfarë përmban marrëveshja e arritur në BE