MENU
klinika

Rivalja numër një e Macron

Le Pen liderja e ekstremit të djathtë në Francë, rrezikon 10 vite burg

22.09.2023 - 20:40

Maria Le Pen, e njohur si liderja e ekstremit të djathtë në Francë është akuzuar nga Prokuroria e Parisit për përvetësim të fondeve të dhëna nga BE. Le Pen së bashku me 23 anëtarë të tjerë të partisë do të dalin në gjyq pas një hetimi shtatë vjeçar.

Në vitin 2016 Prokuroria e Parisit ka deklaruar se paratë për ndihmësit eurodeputetëve nuk lejoheshin ligjërisht të përdoreshin për partinë. Le Pen dhe bashkëpunëtorët e saj i kanë mohuar kategorikisht akuzat dhe ka thënë se “gjykimi është politik”. 10 vite burg dhe 1 milionë euro gjobë do të dënohet Le Pen nëse shpallet fajtore.

"S’është histori parash, dinte një sekret për Naim Murselin"

Vrasja e Liridona Ademajt, gazetarja Lala ngre dyshimet

"12 zyrtarë socialistë kanë punë me SPAK"

Minxhozi: Përse nuk hidhet një hap procedural për Berishën?!

"Demoralizoi ata që besonin se me ikjen e Saliut do të riorganizohej opozita"

Argita fjalim në Kuvendin e Berishës, si e komenton analisti

Komiteti i Bernës thirrje qeverisë shqiptare

DW: Pezulloni ndërtimin e aeroportit të Vlorës