MENU
klinika

Kievi vendos “në shënjestër” grupin Wagner

Lufta po përhapet edhe në një tjetër kontinent

22.09.2023 - 09:00

Nga Marsela Shytia

Dora e shërbimeve speciale të Kievit duket se qëndron pas serisë së sulmeve me dronë dhe një operacioni tokësor të drejtuar kundër një milicie të mbështetur nga grupi Wagner, në një episod që ndodhi pranë kryeqytetit të Sudanit. Nëse kjo do të konfirmohej, do të ishte treguesi i parë i qartë se pasojat e luftës në Ukrainë janë përhapur larg vijës së frontit, deri në Afrikë. Lajmi u bë i ditur nga CNN, i cili citoi një burim ushtarak ukrainas, i cili i përshkroi sulmet e fundit në Sudan si vepër të një “ushtrie jo-sudaneze”. Kur u pyet nëse Kievi qëndronte pas atyre sulmeve, burimi anonim tha vetëm se “shërbimet speciale ukrainase janë ndoshta përgjegjëse”.

Dora e Kievit

Duke hyrë në detaje, operacioni në fjalë përfshinte një sërë sulmesh kundër grupit paraushtarak Forcat e Mbështetjes së Shpejtë (RSF), i cili besohet se po merr ndihmë nga grupi mercenar rus Wagner në luftën e tij kundër ushtrisë sudaneze për kontrollin e vendit. Nga ana e saj, CNN nuk ishte në gjendje të konfirmonte në mënyrë të pavarur përfshirjen e Ukrainës në serinë e sulmeve. Por pamjet zbuluan karakteristikat e sulmeve me dron të stilit ukrainas. Dy dronë të disponueshëm komercialisht të përdorur gjerësisht nga ukrainasit u përfshinë në të paktën tetë sulme. Fjalët në gjuhën ukrainase janë të dukshme në kontrolluesin e dronit. Ekspertët thanë gjithashtu se taktikat e përdorura, domethënë modeli i dronëve që fluturonin direkt në objektiv, ishin shumë të pazakonta në Sudan dhe Afrikë në përgjithësi.

Sulmet sekrete

Sulmet sekrete të Ukrainës në Sudan, vazhdoi CNN, do të shënonin një zgjerim dramatik dhe provokues të teatrit të luftës së Kievit kundër Moskës. Përveç një sërë sulmesh me dron ukrainas që kanë goditur thellë në territorin rus, kundërofensiva e vazhdueshme e Ukrainës është fokusuar në pjesët lindore dhe jugore të okupuara të vendit. Kievi nuk ka marrë zyrtarisht përgjegjësinë për sulmet, të cilat janë regjistruar në pamjet me dron. Një pjesë e këtyre videove po qarkullojnë në rrjetet sociale. Një burim i nivelit të lartë ushtarak sudanez tha se ai “nuk ishte në dijeni të një operacioni ukrainas në Sudan” dhe nuk besonte se ishte i vërtetë, siç pretendonin disa raporte të SHBA. Vetë CNN gjeolokalizoi vendet e sulmeve në shkallë të vogël dhe operacionin tokësor duke analizuar disa video, por nuk ishte në gjendje të verifikonte në mënyrë të pavarur datën.

Lidhja me Wagner

Sulmet erdhën vetëm dy ditë pasi Wagner ndihmoi një kolonë të madhe armësh për në Sudan nëpërmjet garnizonit të RSF në al-Zurug, në jugperëndim të vendit pranë kufirit me Çadin, sipas një burimi tjetër të lartë sudanez. CNN raportoi më parë se Wagner furnizoi RSF-në me raketa tokë-ajër që mbështesin luftëtarët paraushtarakë të RSF-së dhe udhëheqësin e tyre Mohamed Hamdan Dagal, i njohur gjerësisht si Hemedti, ndërsa ai lufton për pushtet me gjeneralin Abdel Fattah al-Burhan. Ushtria është sundimtari i Sudanit dhe kreu i forcave të tij të armatosura. Qeveria ushtarake e Sudanit ka marrë mbështetjen e Wagnerit në të kaluarën, por Hemedti është shfaqur gjatë viteve si aleati shtetëror i preferuar i Wagnerit.Wagner u largua nga ushtria sudaneze kur shpërthyen luftimet, duke mbështetur Hemedtin dhe luftëtarët e tij në konflikt.

Interesi për Afrikën

Vdekja e Prigozhin ngriti pyetje për të ardhmen e operacioneve të Wagner-it në Afrikë , ku grupi i mercenarëve përdori taktika brutale për të mbështetur grupet militante dhe regjimet autoritare në këmbim të pasurisë minerale. Këto burime, duke përfshirë koncesionet e mëdha në industrinë e minierave të arit në Sudan – besohet se kanë ndihmuar përpjekjet e luftës të Moskës në Ukrainë dhe e kanë ndihmuar atë të anashkalojë sanksionet e gjera perëndimore. Ndërsa lufton kundër Rusisë, Kievi i ka kushtuar rëndësi strategjike thellimit të lidhjeve jashtë vendit, duke përfshirë edhe vendet afrikane. Ministri i Jashtëm ukrainas Dmytro Kuleba ka bërë tre udhëtime në kontinent vitin e fundit, duke vizituar më shumë se 10 vende. “Strategjia jonë nuk është të zëvendësojmë Rusinë, por të çlirojmë Afrikën nga kontrolli rus”, ka thënë ai.