MENU
klinika

Kreu i ushtrisë amerikane largohet nga posti

Pse Mark Milley konsiderohet “legjendë” në Pentagon?

30.09.2023 - 14:40

Gjenerali Mark Milley, kryetari i Shefave të Përbashkët, i cili u përplas me Presidentin Donald Trump, por pati një mandate të suksesshëm nën udhëheqjen e Presidentit Biden, është larguar nga posti.

Pasardhësi i Milley, gjenerali Charles Q. Brown Jr. do të marrë detyrën e lartë të ushtrisë. Mandati i trazuar katërvjeçar i Milley-s mbulon një karrierë që zgjati mbi 43 vjet.

Ky ishte një nga mandatet më të rëndësishme dhe polarizuese të çdo lideri të lartë ushtarak.

Ai ishte në krye të Pentagonit gjatë muajve të fundit kaotikë të administratës Trump, tërheqjes së furishme të administratës Biden nga Afganistani dhe përpjekjeve të vazhdueshme për të ndihmuar Ukrainën, ndërsa pushtimi në shkallë të plotë i Rusisë po i afrohet kufirit dyvjeçar.

Kreu i ushtrisë amerikane largohet nga posti, kush është Mark

Për kritikët e tij të frustruar, Milley shpesh shprehte mendimin e tij për çështje të nxehta, veçanërisht duke mbrojtur një politikë, të zbatuar pas trazirave të Kapitolit të SHBA, që kërkonte personelin ushtarak të studionte ekstremizmin e brendshëm.

Në një moment viral nga sulmet republikane, ai u tha anëtarëve të Kongresit: “Unë dua të kuptoj tërbimin e Të Bardhëve dhe unë jam i Bardhë”.

Mbështetësit e kanë lavdëruar Milley për qëndrimin ndaj asaj që ata i konsideronin si ambiciet e rrezikshme të Trump.

Nominimi i Charles Q. Brown Jr.  në detyrën e kryetarit u miratua nga Senati javën e kaluar në mes të një ndalimi të vazhdueshëm të rreth 300 promovimeve të zyrtarëve të tjerë të lartë nga senatori republikan Tommy Tuberville nga Alabama. Brown ka shërbyer për tre vitet e fundit si oficeri më i lartë në Forcat Ajrore. Ai ka mbajtur më parë pozicione për mbikëqyrjen e operacioneve në Paqësor, Evropë dhe Lindjen e Mesme.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN