MENU
klinika

Nis rekrutimi i vajzave adoleshente,

Putin dhe Lukashenko kalojnë çdo kufi

30.09.2023 - 14:43

Lufta propagandistike e Kremlinit dhe Vladimir Putin deri më tani është fokusuar kryesisht te djemtë, por së fundmi është zhvendosur edhe tek vajzat, të cilat Rusia po përpiqet t’i indoktrinojë dhe t’i përfshijë në “luftën për atdheun”.

Shembulli më i mirë për këtë është Primorsky Krai në lindjen e largët të Federatës Ruse, ku nxënëset e moshës 15 dhe 16 vjeç përfshihen në të ashtuquajturat “edukatë ushtarako-patriotike”.

Në një shkollë të tillë, të quajtur Avangard, në Primorsko, rreth 75 nxënëse kanë kaluar tashmë një trajnim ushtarak, i cili përfshin mësime mbi mbrojtjen kimike dhe biologjike dhe mbrojtjen nga rrezatimi.

Deri në fund të vitit, 300 vajza dhe 1000 djem të tjerë do të regjistrohen në kurse intensive pesëditore që konsiderohen si një “hyrje” në mobilizimin e vërtetë.

Ky informacion u zbulua në publik në një kohë kur shifrat në Ushtrinë Rinore të Putinit, e cila është krahasuar me Rininë Hitleriane, u rritën në 1.4 milionë aplikantë.

Organizata e përmendur akuzohet për militarizimin e të rinjve në Rusi. Dhe në Bjellorusinë fqinje, edhe konkurrentët e konkursit të bukurisë u rekrutuan për të frymëzuar vajzat dhe gratë që të bashkohen dhe të luftojnë në anën e Alexander Lukashenko, një prej aleatëve më të mëdhenj të Putinit, raporton Daily Mail.

Koloneli Sergej Grebenikov, zëvendës komandant i trupave të brendshme të diktatorit bjellorus Lukashenka, thotë se qëllimi i trajnimeve të tilla është “magjepsja” e ushtrisë.

“Vajzat më në fund do të shohin se çfarë janë të aftë djemtë tanë të fortë dhe të respektuar kjo do t’i frymëzojë ato që t’i bashkohen ushtrisë dhe shërbimeve të sigurisë”, thuhet në raport.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN