MENU
klinika

Analiza

Cili është “rrjeti i Iranit” që mund të shkatërrojë Izraelin?

14.10.2023 - 09:30

Ndërkohë që ushtria izraelite vazhdon përgatitjet për operacionin tokësor në kufirin me Rripin e Gazës, Joe Biden i është rikthyer të flasë për masakrën e kryer nga Hamasi më 7 tetor, duke I bërë thirrje Iranit që të “të jetë i kujdesshëm”. Një paralajmërim për regjimin e ajatollahëve të dyshuar se kanë financuar dhe ndihmuar grupin terrorist në përgatitjen e masakrës së Shabatit që kushtoi jetën e të paktën 1200 izraelitëve. Pas fjalëve të Presidentit Biden do të fshihej frika e sulmeve të mundshme kundër trupave amerikane të vendosura në Lindjen e Mesme nga Irani dhe aleatët e tij në rajon. Thashethemet e konfirmuara nga Pentagoni për gazetarët e “Politico”, sipas të cilave Teherani mund të shfrytëzojë situatën e paqëndrueshme të krijuar nga lufta kundër Hamasit për të goditur trupat amerikane në Irak, Siri apo Gjirin Persik.

Hamas Attack on Israel Brings New Scrutiny of Group's Ties to Iran - The New York Times

Amerika në lojë

Në Siri që nga presidenca e Donald Trump, Uashingtoni ka dislokuar rreth 900 ushtarë me qëllim të mbështetjes së koalicionit të Forcave Demokratike Siriane kundër terroristëve të ISIS. Në Irak, megjithatë, 2,500 ushtarë mbeten të përkushtuar për të mbështetur qeverinë në Bagdad. Grupet e afërta me Iranin kanë sulmuar tashmë trupat amerikane në të dy vendet. Përveç Hamasit, lëvizjes islamike sunite që kontrollon Rripin e Gazës, Teherani mund të mbështetet në organizata të ndryshme shiite, duke përfshirë Hezbollahun në Liban dhe rebelët Houthi në Jemen. Ky i fundit organizoi një sulm masiv me dron në objektet e naftës në Arabinë Saudite në vitin 2019. Biden ka vendosur tashmë aeroplanmbajtësen USS Gerald Ford në Mesdheun lindor dhe po shqyrton gjithashtu dërgimin e USS Dwight Eisenhower. USS Ford mbërriti në brigjet e Izraelit të martën më 10 tetor së bashku me katër gjuajtës silurues, një kryqëzor, F-15 dhe F-35. Municione dhe raketa u dërguan gjithashtu në Tel Aviv. Kjo duket se synonte edhe miqtë e armiqve të Amerikës, me Rusinë në krye, që po kërkon të largojë vëmendjen nga lufta në Ukrainë.

Aleati i Biden

Ndërkohë, Uashingtoni po qëndron vigjilent. Në një konferencë për shtyp, sekretari amerikan i mbrojtjes Lloyd Austin deklaroi se ka vetëm një përgjigje ” për çdo vend apo organizatë që po përpiqet të përfitojë nga situata në Izrael për të zgjeruar konfliktin ose për të shkaktuar më shumë vdekje: mos e bëni”.Administrata e Biden është në prapaskenë duke përdorur të gjitha mjetet procedurale në dispozicion për të shtyrë propozimin e buxhetit të mbrojtjes në mënyrë që t’i ofrojë Ukrainës dhe Izraelit ndihmën e premtuar financiare në kohën e duhur, dhe ata po ndihmohen në këtë nga një aleat i papritur – lideri i pakica republikane në Senat, Mitch McConnell.

Iran denies it had role in Hamas attack on Israel, claims accusation is 'political' | The Times of Israel

Rrjeti i Iranit

Nga ana tjetër, Irani po lëviz rrjetën e tij të marrëdhënieve ndërkombëtare për të krijuar një front të vetëm anti-izraelit. Të enjten më 12 tetor, Presidenti Ebrahim Raisi foli me homologun e tij sirian Bashar al-Assad. Në bisedën telefonike, lideri i Teheranit deklaroi se “të gjitha vendet islamike dhe arabe, si dhe popullatat që duan lirinë në botë, duhet të gjejnë një marrëveshje dhe të arrijnë bashkëpunim në një rrugë për të ndalur krimet e regjimit sionist”, dhe më pas shtoi se Republika Islamike do të përpiqet ta gjejë këtë konvergjencë “sa më shpejt të jetë e mundur“. Teherani gjithashtu ka kontaktuar Riadin. Në bisedën e tij të parë direkte telefonike me princin saudit Mohammed Bin Salman, Raisi bëri një tjetër thirrje për unitetin e botës islame për të ndaluar “krimet e regjimit” në Tel Aviv. Nga ana e tij, Bin Salman shprehu mbështetjen saudite për kauzën palestineze. Prandaj, Irani duket se synon të përfitojë nga lufta midis Izraelit dhe Hamasit për t’u bërë shtylla kurrizore e një fronti të bashkuar islamik kundër Tel Avivit. Një objektiv që mund të jetë i vështirë për t’u arritur. Ende nuk ka asnjë informacion të sigurt për përfshirjen e tij të drejtpërdrejtë në organizimin e sulmit në shkallë të gjerë të Hamasit, por shkalla e operacionit dhe miliona dollarët që dërgohen çdo vit për grupet xhihadiste palestineze (rreth 100 milionë vetëm në vitin 2020) lënë pak vend për dyshime.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN