MENU
klinika

“Ka një përbuzje, një stigmë”

Oprah Winfrey trajtohej ndryshe kur peshonte mbi 90 kilogramë

02.10.2023 - 12:19

Oprah Winfrey foli sinqerisht për trajtimin e stigmës së peshës.

Manjatja e televizionit kohët e fundit organizoi një panel, “Oprah Daily’s – The Life You Want Class: The State of Weight”, ku ajo diskutoi krizën e mbipeshes dhe peshës, e cila prek 2 miliardë të rritur në mbarë botën.

Ajo zhvilloi diskutimin me ekspertët e obezitetit Dr. Fatima Cody Stanford dhe Dr. Melanie Jay, psikologe Dr. Rachel Goldman dhe Sima Sistani, CEO e WeightWatchers.

Gjatë panelit, Winfrey i tha audiencës: “Ju të gjithë e dini se unë kam qenë në këtë udhëtim për pjesën më të madhe të jetës sime. Pesha ime më e madhe ishte 107 kg. Nuk e di nëse ka ndonjë personazh tjetër publik, lufta për peshën e të cilit është shfrytëzuar po aq sa e imja gjatë viteve”.

“Të gjithë më keni parë dietën, dietën dhe dietën”, vazhdoi ajo, përpara se të vinte në dukje se “është një gjë e përsëritur sepse trupi im gjithmonë duket se dëshiron të kthehet në një peshë të caktuar.”- tha ajo.

Duke detajuar se si i vuri re njerëzit që e trajtonin ndryshe kur ajo ishte mbi 100 paund, Winfrey tha: “Kjo është një botë që i ka turpëruar njerëzit për mbipeshë përgjithmonë”.

“Dhe të gjithë ne që e kemi kaluar atë e dimë se njerëzit ju trajtojnë ndryshe, ata thjesht ju trajtojnë”, vazhdoi ylli televiziv.

Ish-prezantuesja e talk show-t shpjegoi më pas se ajo e pa se përballej me këtë stigmë më shumë gjatë blerjeve.

“Është ajo gjë ku njerëzit thonë, ‘Më lejoni t’ju tregoj dorezat. Dëshironi të shihni çantat? Sepse ne e dimë se nuk ka asgjë këtu për ju”, tha ajo. “Ka një përbuzje. Ka një stigmë”.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Jeta private e themeluesit të “Apple”

Ana e “errët” e Steve Jobs

"Po ‘luan’ me vajzën, Harry po shkon drejt greminës"

Babai i Meghan Markle hedh akuza drejtuar Oprah Winfrey