MENU
klinika

Marrëveshje në minutën e fundit

Shmanget mbyllja e qeverisë amerikane

01.10.2023 - 08:35

Qeveria amerikane ka shmangur një mbyllje federale pasi Dhoma dhe Senati ranë dakord për një marrëveshje financimi afatshkurtër.

Sipas mediave të huaja, ky është një projekt-ligj që e mban qeverinë të financuar deri më 17 nëntor, por nuk përfshin asnjë ndihmë të re për Ukrainën – u miratua në Senat me 88 vota kundër.

Presidenti Joe Biden e nënshkroi atë në ligj disa minuta para afatit të mesnatës.

Propozimi u paraqit nga kryetari republikan i Dhomës së Përfaqësuesve, Kevin McCarthy, pasi ai luftoi një “rebelim” nga linjat e ashpra në partinë e tij.

Një mbyllje, e cila do të vendoste dhjetëra mijëra punonjës federalë në pushim pa pagesë dhe do të pezullonte shërbime të ndryshme qeveritare, ishte planifikuar të fillonte në orën 00:01 ET (04:01 GMT) të dielën.

Por në një kthesë dramatike të shtunën pasdite, republikanët e Dhomës së Përfaqësuesve u përpoqën të miratonin një masë të përkohshme financimi që do ta mbante qeverinë të hapur deri në mes të nëntorit dhe nuk do të bënte lëshime të mëdha për nivelet e shpenzimeve.

Ajo u mbështet nga më shumë demokratë sesa republikanë, me rreth 90 republikanë që votuan kundër.

Lëvizja ishte një goditje për një grup të vogël republikanësh të krahut të djathtë, të cilët i kanë shtyrë negociatat në dhomë me kërkesa të palëkundura për shkurtime të shpenzimeve.

Megjithatë, me shumicën e ligjvënësve të prirur për të shmangur një mbyllje, një nga kërkesat kryesore të fraksionit, jo më fonde të SHBA për mbrojtjen e Ukrainës kundër pushtimit të saj nga Rusia, pasqyrohet në projektligj.

Në një deklaratë të lëshuar menjëherë pas votimit në Senat, Presidenti Joe Biden tha se “republikanët ekstremë të Dhomës së Përfaqësuesve” kishin kërkuar të krijonin një “krizë të prodhuar” dhe i kërkoi kryeparlamentarit McCarthy të lejonte që një marrëveshje e mëtejshme financimi për Ukrainën të kalonte pa vonesë.

Ai tha: “Ne në asnjë rrethanë nuk mund të lejojmë që mbështetja amerikane për Ukrainën të ndërpritet”.