MENU
klinika

Asnjë dollar për Ukrainën

Vendimi i papritur i Joe Biden ka tronditur Volodymyr Zelenskyn

02.10.2023 - 09:30

Presidenti Joe Biden nënshkroi tekstin e miratuar nga Dhoma e Përfaqësuesve dhe Senati amerikan, i cili shmangu mbylljen e të gjitha aktiviteteve të qeverisë për shkak të mungesës së mbulimit financiar.

Ligji është i vlefshëm për një muaj e gjysmë, afat brenda të cilit duhet të përcaktohet një masë e re financimi. “Kongresi votoi për të mbajtur qeverinë të hapur, duke parandaluar një krizë të panevojshme që do të kishte shkaktuar vuajtje të panevojshme për miliona amerikanë që punojnë.

Ky është një lajm i mirë, por dua të jem i qartë: ne kurrë nuk duhet të ishim gjetur në këtë pozicion”, shkroi presidenti në një shënim, duke komentuar marrëveshjen e papritur dypartiake të minutës së fundit. Marrëveshja lejoi.

Pika e kthesës erdhi me mbështetjen e demokratëve për tekstin e paraqitur nga kryetari republikan Kevin McCarthy, i cili parashikonte një projekt-ligj shpenzimesh që përjashtonte fondet për Ukrainën.

Një dokument i kontestuar nga krahu ekstrem i GOP, i dominuar nga figura pranë ish-presidentit Trump, të cilët synonin një mbyllje me një përpjekje të dukshme për të vënë në vështirësi Shtëpinë e Bardhë. Të përballur me rrezikun e një refuzimi të tekstit të McCarthy, i cili gjithashtu do të vinte në pikëpyetje rolin e tij, duke rrezikuar t’ia dorëzonte partinë komponentit më ekstremist, demokratët vendosën ta mbështesin atë dhe kështu ligji kaloi në Dhomën e Përfaqësuesve: paketa më pas arriti në Senat, ku republikanët kishin përcaktuar tashmë një version dypartiak të ligjit.

Sa i përket ndihmës për Kievin, disa burime thonë se Shtëpia e Bardhë pret që një projektligj për Ukrainën të miratohet së shpejti dhe se Uashingtoni nuk do të braktisë Kievin.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Efekti domino global nga lufta në Ukrainë

“Trekëndëshi aziatik i vdekjes” kërcënon SHBA