MENU
klinika

Nga Lufta Izrael-Hamas, tek Inteligjenca Artificiale

Pesë parashikime për vitin 2024

01.01.2024 - 18:17

Ndërsa hyjmë në vitin 2024, ajo që na pret në skenën globale mund të duket më e pasigurt se sa ka qenë në vite.

Për t’ju ndihmuar ta kuptoni, këtu janë disa tema kryesore për t’u parë.

Lufta Izrael-Hamas kërcënon të përhapet
Viti i ri fillon me Izraelin që e shtyn më tej ofensivën e tij në Rripin e Gazës në përgjigje të sulmeve të Hamasit më 7 tetor.

Presioni ndërkombëtar po rritet mbi Izraelin për të kufizuar kohëzgjatjen dhe intensitetin e luftës së tij mes protestave globale mbi Gazanët që janë bllokuar dhe ndodhen në rrezik vdekjeprurës, pa furnizime ose akses në kujdesin shëndetësor, ndërsa sëmundjet përhapet nëpër kampet humanitare të mbushura me njerëz.

Pavarësisht kësaj, Izraeli ka dyfishuar përpjekjet e tij dhe ka premtuar se lufta e tij kundër Hamasit do të zgjasë për shumë muaj. Rreziku i një konflikti më të gjerë në Lindjen e Mesme po përshkallëzohet.

Ka rritje të shkëmbimeve ndërkufitare midis grupit paraushtarak islamik Hezbollah të mbështetur nga Irani dhe Forcave të Mbrojtjes të Izraelit (IDF) në kufirin Liban-Izrael.

Sulmet proxy nga fraksionet e mbështetura nga Irani në Irak – si sulmi i fundit në ambasadën amerikane në Bagdad – po bëhen më të guximshme dhe më të zakonshme. Dhe sulmet e mëtejshme nga rebelët Houthi të Jemenit të mbështetur nga Irani në rrugët globale të anijeve përmes Detit të Kuq dhe Kanalit të Suezit mund të bëjnë që çmimet e energjisë të rriten.

Mbështetja e hershme e qartë e Shteteve të Bashkuara për sulmet izraelite në Gaza ka dëmtuar imazhin që ajo projekton si një garantues i të drejtave të njeriut dhe ligjit ndërkombëtar – një goditje reputacioni nga e cila Uashingtoni nuk ka gjasa të rimëkëmbet në afat të shkurtër.

Duke shkuar në vitin 2024, SHBA-ja dhe aleatët e saj duhet të vendosin një ekuilibër midis hakmarrjes dhe parandalimit të sulmeve me përfaqësues, duke i mbajtur përgjigjet e tyre nën një prag që do të shkaktonte një konflikt më të gjerë.

Konflikti Rusi-Ukrainë hyn në vitin e tretë
Në shkurt, pushtimi i Ukrainës nga Vladimir Putin do të hyjë në vitin e tretë. As Rusia dhe as Ukraina nuk tregojnë ndonjë shenjë të arritjes së fitores apo gatishmëri për kompromis për objektivat e tyre të papajtueshme.

Ukraina po lufton për mbijetesën, integritetin territorial dhe sovranitetin e saj, ndërsa Rusia synon atë që e quan “denazifikim” dhe çmilitarizimin e Ukrainës dhe parandalimin e aspiratës së saj për t’u bashkuar me NATO-n dhe organet e tjera perëndimore. Inkuadrimi rus i pushtimit të saj të paprovokuar si “denazifikim” është hedhur poshtë nga historianët dhe vëzhguesit politikë.

Putini e nis vitin me më shumë besim sesa një vit më parë. Kundërofensiva e shumëpritur e Ukrainës e vitit 2023 nuk e ka rimarrë vrullin që Kievi kishte fituar deri në fund të vitit 2022. Stoqet e luftës të Rusisë po plotësohen si nga Irani ashtu edhe nga Koreja e Veriut. Plus, vendi më i madh në botë sipas zonës ka gjithmonë avantazhin e tij numerik për t’u mbështetur përsa i përket trupave, ndryshe nga Ukraina, e cila do të vuajë gjithnjë e më shumë nga mungesa e fuqisë punëtore vitin e ardhshëm.

Evropa është e kufizuar në municionet dhe pajisjet ushtarake që mund t’i ofrojë Ukrainës. Frika më e keqe e presidentit ukrainas Volodymyr Zelensky për çarje në unitetin perëndimor është materializuar gjithashtu: ndarja politike në SHBA dhe Evropë tani po pengon dhënien e ndihmës ushtarake dhe ekonomike. Udhëtimi i Zelensky në dhjetor në Uashington, DC, rezultoi në 200 milionë dollarë – në vend të 61 miliardë dollarëve që ai donte – për municione të reja, sepse republikanët e Kongresit nuk do të lëviznin nga ndryshimet e politikës kufitare që ata kërkuan në këmbim.

Ditë më vonë, Hungaria bllokoi një paketë ndihme të Bashkimit Evropian prej 50 miliardë eurosh (55 miliardë dollarë) për Ukrainën. Kjo prirje ka të ngjarë të vazhdojë të pengojë përpjekjet ushtarake të Ukrainës vitin e ardhshëm pasi si SHBA ashtu edhe BE do t’i japin përparësi çështjeve të brendshme përpara zgjedhjeve të tyre.

Ukraina mund të fokusohet më pas në një qasje mbrojtëse, trajnimin e rekrutëve të rinj dhe prodhimin e mbrojtjes. Krimea , e aneksuar ilegalisht nga Rusia në 2014, do të vazhdojë të jetë çmimi strategjik që Ukraina kërkon të godasë dhe të sfidojë dominimin e Rusisë në Detin e Zi.

Megjithëse Ukraina është tani zyrtarisht në rrugën e saj të anëtarësimit në BE, përqafimi retorik dhe institucional nga aleatët ka të ngjarë të vazhdojë të qëndrojë në kontrast me mbështetjen e tyre aktuale ushtarake dhe financiare ndonjëherë.

Natyrisht, e ardhmja e këtij konflikti varet kryesisht nga ajo se kush është në krye të burimit më të madh të ndihmës financiare dhe ushtarake të Ukrainës – Shtetet e Bashkuara. Moska favorizon rikthimin e kandidatit kryesor republikan Donald Trump këtë vjeshtë.

Zgjedhjet, të sigurta dhe të pasigurta
Zgjedhjet janë gjithmonë të rëndësishme, aq më shumë kur shumë lojtarë kyç janë në fletëvotimet në një moment paqëndrueshmërie globale. Në vitin 2024, 2 miliardë njerëz do të shkojnë në qendrat e votimit në një vit të vështirë për të votuar.

Zgjedhjet e Shteteve të Bashkuara të 5 nëntorit mund të shohin Trump të kthehet në Shtëpinë e Bardhë. Trump ka një epërsi komanduese ndaj rivalëve të tij republikanë për nominimin e partisë së tyre, por vendimi i Gjykatës së Lartë të Kolorados se ai nuk mund të kandidojë në shtet për shkak të rastit të kryengritjes së vitit 2021, i ndjekur nga një vendim i ngjashëm në Maine, mund të parashikojë pengesat me të cilat do të përballet.

Nuk ka asnjë precedent që një kandidat të kandidojë nën aktakuzë. Ndikimi mobilizues që pretendimet e Trump për një “gjueti shtrigash” ligjore, nuk ka gjasa të përkthehet në elektoratin e gjerë. Megjithatë, presidenti Joe Biden nuk po i jep energji demokratëve – sondazhet e opinionit sugjerojnë se shumica e votuesve mendojnë se Biden është shumë i vjetër për t’u rizgjedhur dhe vlerësimet e tij të pëlqimit janë të ulëta. Si gjithmonë, vendet për të parë janë shtetet e lëkundjes.

India do të mbajë zgjedhjet më të mëdha demokratike në botë përgjatë prillit dhe majit. Kryeministri aktual Narendra Modi së bashku me Partinë e tij nacionaliste hindu Bharatiya Janata (BJP), pritet të sigurojë një mandat të tretë me një markë politike popullore, por fetare përçarëse. Pavarësisht çështjeve rreth inflacionit dhe fuqisë blerëse, Modi gëzon mbështetje të gjerë në mesin e shumicës hindu të Indisë bazuar në patriotizmin dhe një politikë të jashtme të sigurt. Kritikët kundërshtojnë se morali themelues i dikurshëm laik dhe demokratik i Indisë po zë vendin e dytë dhe se pakicat ndihen të pasigurta.

Rusia shkon në zgjedhje më 17 mars. Me liderin e shquar të opozitës Alexey Navalny të burgosur në një koloni të largët penale siberiane dhe shtypjen gjithëpërfshirëse të medias së pavarur. Megjithatë, niveli i pjesëmarrjes do të jetë zbulues. Nëse zgjedhjet e Rusisë ofrojnë tregues të kufizuar të popullaritetit të qeverisë, një pjesëmarrje e ulët mund të shtojë presion mbi Kremlinin dhe pushtimin e tij të bllokuar të Ukrainës. Autokracitë e tjera Bjellorusia dhe Irani gjithashtu mbajnë zgjedhje.

Do të ketë një pikë ndezjeje të zgjedhjeve të parakohshme kur, në më pak se dy javë, Tajvani të votojë, duke vendosur tonin me Kinën për katër vitet e ardhshme. Nëse fituesi është Lai Ching-te i Partisë Progresive Demokratike, më parë një avokat i linjës së ashpër të pavarësisë së Tajvanit, marrëdhëniet me Pekinin pritet të përkeqësohen ose të mbeten të ngrira. Kandidatët konkurrues të Kuomintang (KMT) dhe Partisë Popullore të Tajvanit premtojnë të krijojnë më pak fërkime me Kinën, megjithëse të treja partitë kundërshtojnë parimin “një vend, dy sisteme” të përkrahur nga Pekini.

Diku tjetër, për herë të parë që kur erdhi në pushtet tre dekada më parë, Kongresi Kombëtar Afrikan i Afrikës së Jugut (ANC) përballet me një rrezik real për të humbur shumicën e tij parlamentare në zgjedhjet e vitit 2024. Papunësia, një ekonomi e paqëndrueshme dhe krimi kanë thyer dominimin e ANC.

Udhëheqësi i partisë dhe presidenti Cyril Ramaphosa, i cili mori detyrën në vitin 2018 pasi paraardhësi i tij i skandalizuar Jacob Zuma u largua efektivisht nga detyra, më pas vetë u përball me pyetje mbi korrupsionin e dyshuar, të cilin ai e mohoi.

Mosmarrëveshjet territoriale
Anëtarët e Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara votojnë mbi një propozim për të kërkuar që Izraeli dhe Hamasi të lejojnë aksesin e ndihmave në Rripin e Gazës – nëpërmjet rrugëve tokësore, detare dhe ajrore – dhe të vendosin monitorimin e OKB-së për ndihmën humanitare të ofruar, gjatë një takimi në OKB.

Siç tregojnë luftërat në Evropën Lindore dhe Lindjen e Mesme, ne jemi në pikën e lakimit në gjeopolitikë. Animi drejt autoritarizmit dhe thyerja e parashikuar prej kohësh e hegjemonisë perëndimore më në fund ka ardhur në vend. Ka pasur një zhvendosje përfundimtare nga unipolariteti amerikan, me Kinën dhe Rusinë duke përfituar nga kjo tërheqje.

Akset gjeopolitike të pushtetit po riorganizohen lirshëm, me SHBA-në dhe BE-në në njërën anë dhe një bosht anti-SHBA të Kinës, Iranit, Rusisë dhe Koresë së Veriut në anën tjetër. Kjo po çon në veprime më të guximshme, më pak të parashikueshme dhe një mjedis global më të rrezikshëm dhe të pasigurt.

Ne do të vazhdojmë të dëshmojmë këtë ndryshim, i cili mund të përkeqësohet nga qëndrimi i vendeve të paangazhuara dhe rritja e blloqeve konkurruese si BRICS.

Mosmarrëveshjet territoriale dhe revanshizmi janë në rritje. Kapja e rrufeshme nga Azerbajxhani i rajonit të diskutuar prej kohësh Nagorno-Karabakh është vetëm një shembull.

India dhe Kina vazhdojnë të luftojnë dhe militarizojnë kufirin më të diskutueshëm në botë, i cili i ndan ato. Fuqitë më të vogla mund të përfitojnë nga mosangazhimi perëndimor dhe syri qorr që fuqitë e mëdha në rritje do t’i drejtohen ambicieve të tyre ekspansioniste.

Gjatë gjithë kohës, përdorimi në rritje i fuqisë së vetos në Këshillin e Sigurimit të Kombeve të Bashkuara është paralizues dhe frymëzon pak besim në aftësinë e institucioneve mbikombëtare për të penguar ose për t’iu përgjigjur një bote që po përjeton konfliktin më të madh që nga Lufta e Dytë Botërore.

Paaftësia e politikëbërësve rajonalë dhe ndërkombëtarë për të negociuar një kthim të shpejtë në sundimin civil në përgjigje të një vale grushtesh shteti në Afrikë sinjalizon gjithashtu mungesën e sanksioneve dhe udhëheqjes efektive .

Kjo rrit rrezikun e infektimit, me vendet e tjera që mund të ndjekin shembullin – veçanërisht me vëmendjen e botës të fiksuar në Lindjen e Mesme dhe, në një masë më të vogël, në Ukrainë.

Inteligjenca Artificiale
Viti 2024 duket se do të shohë një tension midis rritjes eksponenciale të inteligjencës artificiale (AI) dhe përpjekjeve për ta rregulluar atë, nga institucionet qeverisëse që u mungon dukshëm njohuria e teknologjisë.

Inteligjenca artificiale gjeneruese, e cila gjeneron të dhëna të reja, si tekst, imazhe apo dizajne, duke mësuar nga të dhënat ekzistuese, daton në vitet 1950. Por vetëm tani jemi dëshmitarë të vërtetë të paradigmës ndryshim pasi teknologjia AI është gjerësisht e disponueshme dhe ndikon në të gjitha aspektet e jetës sonë.

Çfarë do të thotë kjo në praktikë? Përparim i madh në gjenerimin e imazheve, dizajnimin, sintezën e të folurit, përkthimin dhe automatizimin. Në vend që modelet e tekstit si ChatGPT, modelet që gjenerojnë imazhe si DALL-E 2 dhe modelet e të folurit të jenë të ndara, ato do të kombinohen për një ndërfaqe më holistike. Siç e dimë, avancimi i shpejtë i AI sjell gjithashtu sfida të reja etike.

Ndërsa sistemet e AI bëhen më të avancuara, pyetjet rreth privatësisë, paragjykimit dhe llogaridhënies bëhen gjithnjë e më të rëndësishme. Si sigurojmë që sistemet e AI të respektojnë të drejtat dhe liritë e njeriut? Si e monitorojmë dhe parandalojmë ndërhyrjen e AI në proceset demokratike? Si ta zbusim rrezikun e njëanshmërisë në vendimmarrjen e AI? Këto janë vetëm disa nga pyetjet me të cilat duhet të përballen politikëbërësit, studiuesit dhe shoqëria në përgjithësi.

Sistemet gjithnjë e më të sofistikuara të AI kërkojnë fuqi serioze përpunuese, që do të nënkuptojë një theks të industrisë në çipat e shtrenjtë dhe llogaritjen kuantike. Shpejtësia e përpunimit të informacionit të llogaritjes kuantike dhe analiza e tij e të dhënave është në një stratosferë të ndryshme. Integrimi i llogaritjes kuantike në AI do të nënkuptojë që modelet të trajnohen më shpejt me aftësi shumë të zgjeruara për vetë-evolucion.

Ekspertët e AI nuk mund të kuptojnë as shtrirjen dhe implikimet e teknologjisë në të ardhmen – një mendim shqetësues duke pasur parasysh ritmin e ndryshimit dhe ndikimin e tij të përhapur mbi njerëzimin. Por, i zhytur në fund të hapur dhe të pasigurt, madje edhe pesimist, është potenciali për befasi dhe përparim të papritur. Në prag të vitit 2024, njerëzimi të paktën mund të kapet pas asaj konstante të provuar.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN