MENU
klinika

Pse dy vendet po përplasen për Srebrenicën

Bosnjë-Hercegovina “i shpall luftë” Hungarisë

18.05.2024 - 11:58

Dje, Ministria e Punëve të Jashtme të Bosnje dhe Hercegovinës pezulloi marrëveshjen sipas së cilës Hungaria duhet të kishte trajnuar diplomatë për të ndihmuar atë vend në procesin e anëtarësimit në Bashkimin Evropian, dhe vendimi është pasojë e drejtpërdrejtë e qëndrimeve pro-serbe nga qeveria në Budapest duke sfiduar rezolutën për Srebrenicën.

Në një deklaratë të posaçme nga selia e Ministrisë së Punëve të Jashtme të Bosnjës dhe Hercegovinës në Sarajevë, ministri Elmedin Konakoviç konfirmoi se po anulojnë Planin e Veprimit të nënshkruar më parë për transferimin e njohurive në procesin e anëtarësimit në BE, i cili u nënshkrua më 6 mars nga shefi i diplomacisë së Bosnje-Hercegovinës dhe Ministri i Punëve të Jashtme të Hungarisë, Peter Szijjarto.

Ishte Szijjarto ai që në fillim të kësaj jave në Budapest, pas një takimi me liderin serb të Bosnjës Milorad Dodik, dënoi shpalljen e miratimit të një rezolute me të cilën Asambleja e Përgjithshme e Kombeve të Bashkuara do të kujtonte gjenocidin në Srebrenicë të kryer kundër boshnjakëve në 1995 dhe do të kërkonte njohjen. të atij krimi dhe respekt për viktimat e tij.

Politikani hungarez Oliver Varhelyi, Komisioneri aktual Evropian për Zgjerimin, e komentoi rezolutën në mënyrë të ngjashme.

Pas vizitës në Beograd dhe takimit me presidentin Aleksandër Vuçiç, ai deklaroi se koncepti i imponimit të fajit kolektiv, në këtë rast ndaj serbëve, është i papranueshëm, gjë që më pas u përsërit nga Szijjarto.

Në reagimin e Ministrisë së Punëve të Jashtme të Bosnjë-Hercegovinës dje, ata kritikuan drejtpërdrejt Varhelyi, me vlerësimin se ai miratoi “teoritë e stisura” të Vuçiçitpër rezolutën.