MENU
klinika

Afrim Gashi: Vazhdojmë t’i përmbushim detyrimet tona

Një shqiptar zgjidhjet kryetar i Kuvendit të Maqedonisë së Veriut

28.05.2024 - 16:39

Kuvendi i Maqedonisë së Veriut votoi me 76 vota “pro” për zgjedhjen e kryeparlamentarit të ri, Afrim Gashi nga koalicioni VLEN.

“Kundër” votuan vetëm gjashtë deputetët e së Majtës, ndërsa deputetët e Frontit Evropian braktisën sallën e Kuvendit.

Ish-kryetari i Alternativës, pjesë e VLEN-it, Afrim Gashi, është propozuar për kryetar të Kuvendit me firmat e 75 deputetëve të VMRO-DPMNE-së, Koalicionit VLEN dhe Lëvizjes ZNAM.

Menjëherë pas zgjedhjes, me anë të një postimi në Facebook, Gashi tha se do vazhdojnë të përmbushin detyrimet ndaj qytetarëve.

“Ju faleminderit të gjithëve për mbështetjen. Vazhdojmë t’i përmbushim detyrimet tona ndaj qytetarëve. Urime për të gjithë partnerët dhe miqtë”, shkroi ai ne Facebook pas zgjedhjes si kryetar i Kuvendit.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Zgjedhjet në M. e Veriut/ Analistët për VOA

“Retorika nacionaliste, e dëmshme për demokracinë”

Zëvendëskryeministri i M. e Veriut, Artan Grubi

“Institucionet e Kosovës duhet të përkrahin nismën e Ramës”


“Të bëhet një traktat i paqes Kosovë - Serbi”

Sinjalet për sulme në Veri, ministri Maqendonci ngre alarmin

"Të shqetësuar për përdorimin e termit “maqedonas verior”!"

Censi/ Reagon ashpër Shkupi: Të dhënat për minoritetin etnik s’janë të sakta!

“Nuk ka minoritet bullgar, të ribëhet regjistrimi“

Maqedonasit, kundër censit në Shqipëri