MENU
klinika

Një pazar i fshehtë me Kinën

“Aleanca e ferrit”, pakti Moskë-Phenian alarmon Perëndimin

21.06.2024 - 19:46

Vladimir Putin dhe Kim Jong Un po e çojnë marrëdhënien e tyre në një nivel tjetër – një me implikime sigurie që shkojnë shumë përtej dy vendeve të tyre. Të mërkurën, gjatë një vizite të rrallë në Korenë e Veriut nga presidenti rus, të dy liderët nënshkruan një marrëveshje gjithëpërfshirëse të partneritetit strategjik që përfshinte një zotim për “dhënien e ndihmës reciproke në rast agresioni”. Pakti, i cili vjen pasi Putini po kërkon ndihmë më të madhe nga Koreja e Veriut në luftën e tij kundër Ukrainës , ka potencialin për të kapur ekuilibrin e fuqisë në Azinë Lindore, duke përforcuar lidhjet në rritje të sigurisë midis Shteteve të Bashkuara dhe aleatëve të saj, Koresë së Jugut dhe Japonisë , dhe duke ngritur pyetje të vështira për Kinën . Pakti gjithashtu e bën edhe më të vështirë ndalimin e ambicieve bërthamore të Koresë së Veriut , të cilat përfshijnë raketa balistike të afta për të arritur në SHBA kontinentale.

Frika e NATO-s

Pakti i ri i mbrojtjes i Rusisë me Korenë e Veriut tregon shtrirje në rritje midis fuqive autoritare dhe thekson rëndësinë e demokracive që përfaqësojnë një front të bashkuar, tha të mërkurën lideri i NATO-s, Jens Stoltenberg .Presidenti rus Vladimir Putin ka nënshkruar një marrëveshje me Kim Jong Un të Koresë së Veriut që përfshin një angazhim të ndërsjellë të mbrojtjes, një lëvizje që ndryshon politikën e Moskës ndaj Phenianit. Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg tha se Koreja e Veriut ka furnizuar Rusinë me “një sasi të madhe municionesh”, ndërsa si Kina ashtu edhe Irani po mbështesin ushtarakisht Moskën në luftën kundër Ukrainës.”Duhet të jemi të vetëdijshëm se fuqitë autoritare po bëhen gjithnjë e më të lidhura.Ata po mbështesin njëra-tjetrën në një mënyrë që nuk e kemi parë më parë,” tha Stoltenberg në një panel diskutimi gjatë një vizite zyrtare në Otava.Afërsia në rritje midis Rusisë dhe vendeve të tjera aziatike do të thotë se është edhe më e rëndësishme që NATO të punojë me aleatët në Azi dhe Paqësor, tha sekretari i përgjithshëm i aleancës.

“Dhurata” për Kinën

Megjithatë, në të njëjtën kohë, lind pyetja nëse adhurimi i ri politik i presidentit rus ndaj Kinës, Vietnamit dhe regjimeve të tjera autokratike është një shenjë dobësie. Përveç kërkimit furishëm të partneriteteve të reja për shkak të sanksioneve ndërkombëtare, Rusia është e gatshme të bëjë lëshime historike që janë jashtëzakonisht të pazakonta për një vend që propagandon se ka një të drejtë të pamohueshme për të ndërhyrë brutalisht edhe në territorin e vendeve fqinje (Ukrainë) për të mbrojtur interesat. Përkatësisht, sipas Nikkei Times, Rusia po përgatitet t’i lëshojë Kinës një pjesë të territorit të saj përgjatë lumit Tumen, në mënyrë që anijet kineze të lundrojnë deri në Detin e Japonisë. Marrëveshja historike përdor termat “dialog konstruktiv” dhe “interesat ekonomike”, por në thelb ka të bëjë me shitjen e territorit që Perandoria Ruse mori në 1860. Kina, e cila prej vitesh kërkon kalimin e lirë të anijeve në Detin e Japonisë, e paraqet paktin e lumit si krijimin e një zone të veçantë ekonomike përgjatë bregdetit që do të nxisë zhvillimin në rajon. Si partner në këtë marrëveshje merr pjesë edhe Koreja e Veriut.

Nisja e satelitit

Pyetja kryesore është se deri në çfarë mase Rusia është e gatshme të shkojë në mbështetje të programit bërthamor të Koresë së Veriut. Koreja e Veriut ka dërguar në Rusi sasi të konsiderueshme predhash artilerie të epokës sovjetike që nga viti i kaluar.Edhe pse ato janë të cilësisë më të ulët se ato ruse, kjo ishte e rëndësishme për forcimin e fuqisë ruse në fushat e betejës në Ukrainë. Putini sinjalizoi një gatishmëri për të ndihmuar Korenë e Veriut të zhvillojë programet e saj hapësinore dhe satelitore gjatë një takimi me Kim në shtator në Vladivostok, i cili, me vend, u zhvillua në një strukturë lëshimi raketash.Por analistët pajtohen se Putini nuk ka gjasa të ndihmojë drejtpërdrejt programin bërthamor të Koresë së Veriut në këtë pikë, pasi as Putini dhe as partneri i tij i ngushtë dhe udhëheqësi kinez Xi Jinping nuk duan një konflikt bërthamor në rajon.