MENU
klinika

Si Uashingtoni nxiti Pekinin të pushtonte ishullin

Anijet e aleatëve të SHBA lundrojnë në “oborrin kinez”

17.06.2024 - 17:20

Shtetet e Bashkuara me sa duket po përpiqen në çdo mënyrë të provokojnë një pushtim të Tajvanit nga Kina. Kjo është përmbajtja e një mesazhi që vetë Xi Jinping do t’i kishte përcjellë presidentes së Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen gjatë një takimi mes të dyve në prill të vitit 2023. Duket se presidenti kinez ka paralajmëruar edhe zyrtarët e brendshëm të vendit të tij, duke shpjeguar se Uashingtoni do të donte të mashtronte Pekinin për të nisur një ofensivë kundër ishullit. Xi, megjithatë, u tha bashkëbiseduesve të tij se ai nuk do të hante karremin. E gjithë historia u rindërtua në një artikull të gjatë të botuar nga “Financial Times”, i cili citonte burime të afërta me këtë çështje, sipas të cilëve SHBA do të ishte përpjekur të provokonte Kinën duke furnizuar me armë Tajvanin dhe duke marrë masa të tjera për të tërhequr Pekinin në një përplasje ushtarake.. Në fakt, pas një inspektimi më të afërt, duke folur në Azi Society janarin e kaluar, Cui Tiankai , ish-ambasador kinez në Uashington, deklaroi se Kina “nuk do të bjerë në grackën që dikush mund të përgatisë”, duke iu referuar SHBA-së. Megjithatë, me lëvizjet e fundit të aleatëve të Uashingtonit, kjo duket gjithnjë e më e vështirë.

Biseda e fshehtë

Zbulimi i mendimeve të supozuara të Xi-t për dosjen tajvaneze u publikua ndërsa tensionet në ngushticën e Tajvanit u rritën përsëri. Pekini kohët e fundit iu përgjigj inaugurimit të Presidentit të sapozgjedhur Lai Ching-te, të cilin Partia Komuniste Kineze (CCP) e përshkroi si një “separatist të rrezikshëm”, që ka një histori të mbështetjes së pavarësisë së Tajvanit nga Kina dhe duke mos njohur pretendimet e Tajvanit për sovranitetin e Qeveria e Pekinit, me stërvitje masive ushtarake në të gjithë ishullin. Xi gjithashtu deklaroi, përsëri në takimin me Von der Leyen, se një konflikt me Shtetet e Bashkuara do të shkatërronte shumë nga sukseset e Kinës dhe do të minonte qëllimin e vendit për të arritur një sërë qëllimesh strategjike deri në vitin 2049. “Nëse Xi beson me të vërtetë se Shtetet e Bashkuara kërkojnë të ndezin një konflikt me Kinën për Tajvanin, atëherë shqetësimet se lideri kinez ka krijuar një vakum informacioni ose po merr këshilla nga vartësit e tij janë, në mënyrë shqetësuese, të vërteta”, tha Jude Blanchette Ekspert kinez në institutin e mendimit CSIS. Ambasada kineze në Uashington nuk komentoi raportin e FT për Xi, por tha se Shtetet e Bashkuara po i shesin armë Tajvanit dhe po mbështesin ” forcat separatiste pro-pavarësisë”. Zëdhënësi i Von der Leyen megjithatë raportoi se ai nuk kishte zbuluar detaje mbi takimet

Stërvitjet

Sakaq, edhe aleatët e SHBA-së, s’po rrinë duarkryq. Pesë anëtarët që janë pjesë e Pesë Marrëveshjeve të Mbrojtjes së Fuqisë (FPDA) , përkatësisht Australia, Britania e Madhe, Malajzia, Zelanda e Re dhe Singapori , janë gati të mbajnë stërvitjet e përbashkëta Bersama Lima përsëri këtë vit. Manovrat, të cilat përfshijnë anëtarë të paktit më të vjetër të mbrojtjes të Azisë, zakonisht mbahen në tetor dhe nuk duhet të ketë përjashtim për vitin 2024. Duke përjashtuar një pamje dramatike rreth fytyrës, dronët e avancuar, avionët luftarakë të gjeneratës së pestë dhe avionët e vëzhgimit në lartësi të mëdha do të ngrihen në qiell deri në fund të vitit, duke demonstruar përkushtimin e fuqive perëndimore për sigurinë e Azisë Juglindore dhe për të kontrolluar Kinën.

Mesazhi për Kinën

Australia tashmë është angazhuar për dërgimin e F-35 Joint Strike Fighters, ndërsa Londra ka hipotezuar vendosjen e një grupi sulmues aeroplanmbajtës dhe Wellington ka lënë të kuptohet se mund të vendosë për herë të parë në këto manovra, patrullën e saj detare P-8 Poseidon. Anëtarët e FPDA ranë dakord gjithashtu të zgjerojnë stërvitjet e ardhshme në fusha jokonvencionale të bashkëpunimit si ndihma humanitare, kundër-terrorizmi dhe siguria detare. Manovrat, megjithatë, shqetësojnë jo pak Pekinin, duke qenë se ato zhvillohen në oborrin e shtëpisë së Dragoit dhe në një zonë shumë strategjike, në një pjesë të Detit të Kinës Jugore, ku nuk mungojnë epiqendra tensioni dhe pretendimesh detare.