MENU
klinika

Pse ky vendim?

Barcelona ndalon dhënien me qira të apartamenteve për turistët

22.06.2024 - 13:27

Barcelona, ​​një destinacion kryesor spanjoll për pushime, ka njoftuar se do të ndalojë dhënien me qira të apartamenteve për turistët deri në vitin 2028, një veprim i papritur drastik pasi kërkon të frenojë kostot e larta të strehimit dhe ta bëjë qytetin të jetueshëm për banorët.

Kryetari i qytetit, Jaume Collboni, tha të premten se deri në nëntor 2028, Barcelona do të heqë licencat e 10,101 apartamenteve të miratuara aktualisht si qira afatshkurtra.

“Ne po përballemi me atë që besojmë se është problemi më i madh i Barcelonës,” tha Collboni në një ngjarje të qeverisë së qytetit.

Deri në 25,000 turistë mbërrijnë në qytet çdo ditë.

Bumi i qirave afatshkurtra në Barcelonë, qyteti më i vizituar i Spanjës nga turistët e huaj, bëri që disa banorë të mos mund të përballonin një apartament pasi qiratë u rritën me 68% në 10 vitet e fundit dhe kostoja e blerjes së një shtëpie u rrit me 38%.

Spanja renditet ndër tre vendet më të vizituara në botë.

Qeveritë lokale kanë njoftuar kufizime për qiratë afatshkurtra në vende të tilla si Ishujt Kanarie të Spanjës, Lisbona dhe Berlin në dekadën e fundit.

Taksë edhe për pasagjerët që vijnë me anije

Spanja merr masa për të kufizuar turizmin masiv

Si do ndikonte tek shtresa e mesme

Tjetër tatim për shtëpitë e dyta?

“Peshën kryesore e zënë vizitorët nga Evropa Jugore”

INSTAT: Në 5 muaj u regjistruan mbi 3 milionë turistë evropianë

Dikur mjet kryesor transport, sot “e braktisur”

Rilindja e hekurudhave shqiptare, trenat funksionalë në 2025