MENU
klinika

2 të larguar në javën e parë pas vendimit për vulën

Basha mbetet me vetëm 8 deputetë!

17.06.2024 - 17:23

Në harkun kohor të një jave nga vendimi i gjykatës së apelit për t’i dhënë vulën e Partisë Demokratike Sali Berishës, nga Lulzim Basha janë larguar 2 deputetë duke e reduktuar numrin e ligjvënësve krah tij në vetëm 8 deputetë.

Pasi gjykata e apelit i la vulën e partisë demokratike Sali Berishës, në grupimin tjetër brenda kësaj force politike, atë të Lulzim Bashës në pak ditë kanë nisur largimet e para të atyre që njihen si mbështetës të tij.

E para që njoftoi publikisht largimin nga Basha ishte deputetja Eralda Bano Tase e dy ditë më pas ishte deputeti tjetër Kreshnik Çollaku.

Me largimin e dy deputetëve nga Lulzim Basha, grupi pranë tij reduktohet në numër nga 11 që kishte më herët në vetëm 9 deputetë duke përfshirë dhe vetë ish-kreun e PD.

Konfigurimi në sallën e seancave plenare në radhët e Partisë Demokratike paraqitet me 39 deputetë nga grupit parlamentar i Partisë Demokratike, nën drejtimin e Gazment Bardhit ndërsa përballë tij janë vetëm 9 deputetë krah Lulzim Bashës.

Vendimi për logon dhe vulën e Partisë Demokratike nga gjykata pritet të sjell largime të tjera nga Lulzim Basha drejt grupit parlamentar që ka edhe logon zyrtare të Partisë Demokratike.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN