MENU
klinika

Përgjigjet mjeku

Cilat janë imptomat e problemeve të mëlçisë?

21.06.2024 - 09:20

“Pyet mjekun” është rubrika më e re, një platformë që bën të mundur kontaktin ndërmjet mjekut dhe pacientit.

Nëse keni ndonjë pyetje, për gjithçka që ju shqetëson në shëndetin tuaj, këtu do të merrni përgjigje nga mjekë me eksperiencë, pa rezervime takimesh dhe duke shmangur radhët e gjata.

Pacienti: Cilat janë imptomat e problemeve të mëlçisë?

Mjeku: Ka më shumë se 100 sëmundje të ndryshme të mëlçisë. Ato kanë shkaqe të ndryshme, duke përfshirë:

Infeksion
Shumë alkool
Medikamente
Obezitet
Kancer
Edhe pse ka sëmundje të ndryshme dhe shkaqe të ndryshme, shumë sëmundje të mëlçisë shfaqen në mënyrë të ngjashme.

Simptoma akute

Kjo mund të ndodhë nëse merrni shumë acetaminofen ose ilaçe të tjera. Suplementet bimore, viruset dhe kushtet autoimune gjithashtu mund ta shkaktojnë këtë. Por në shumicën e rasteve, sëmundjet e janë kronike. Kjo do të thotë se ato ndodhin gradualisht pasi mëlçia dëmtohet ngadalë me kalimin e kohës. Në këtë rast, simptomat mund të shfaqen edhe më gradualisht.

Simptomat e hershme të sëmundjes së mëlçisë

Ju mund të mos vini re simptoma të hershme. Kjo për shkak se shenjat e hershme të problemeve të mëlçisë janë të paqarta, si:

Dhimbje barku
Mungesë oreksi
Lodhje ose mungesë energjie
Diarre
Ju mund të ndiheni jo mirë dhe të mos e dini pse.
Lëkura ose sytë e verdhë (verdhëz)

Ndërsa mëlçia dëmtohet më shumë, mund të vëreni shenja më të qarta të një problemi. Lëkura juaj mund të duket e verdhë së bashku me të bardhën e syve tuaj. Mjekët e quajnë këtë verdhëz. Kjo ndodh kur grumbullohet shumë një substancë e verdhë nga qelizat e kuqe të gjakut e quajtur bilirubinë. Normalisht, mëlçia juaj do të pastronte bilirubinën. Por një mëlçi e dëmtuar nuk mundet, kështu që nivelet rriten.

Kruajtje në lëkurë

Nëse keni probleme të mëlçisë, mund të ndjeni kruajtje. Kjo ndodh edhe pse nuk keni skuqje apo ndonjë gjë në lëkurë. Nëse e keni këtë, pyesni mjekun tuaj nëse ka ilaçe që mund t’ju ndihmojnë.

Barku i fryrë (asciti)

Nëse mëlçia juaj ka probleme, mund të bllokohet rrjedha e gjakut në mëlçi dhe të rrisë presionin në enët e gjakut përreth saj. Kjo bën që lëngu të depërtojë dhe të grumbullohet në barkun tuaj. Mund të ketë fryrje dhe ënjtje. Nëse ka shumë lëng shtesë, mund t’ju duhet ta kulloni atë me një tub.

Këmbët ose kyçet e këmbëve të fryra

Në disa njerëz me ascit, këmbët dhe kyçet gjithashtu fryhen ndërsa grumbullohet lëngje. Mund të ndihmojë të hani më pak kripë ose të merrni ilaçe që ju bëjnë të urinoni më shumë.

Jashtëqitje e zbehtë dhe urinë e errët

Mëlçia juaj është arsyeja që jashtëqitjet e shëndetshme duken kafe. Ngjyra kafe vjen nga kripërat biliare të bëra nga mëlçia juaj. Nëse mëlçia juaj nuk prodhon normalisht biliare ose nëse rrjedhja nga mëlçia është e bllokuar, jashtëqitjet tuaja do të duken të zbehta si ngjyra e argjilës. Bilirubina shtesë që e bën lëkurën tuaj të duket e verdhë gjithashtu mund ta bëjë urinimin tuaj jashtëzakonisht të errët.

Lodhje dhe konfuzion

Shumë njerëz me sëmundje të mëlçisë vuajnë nga lodhja e vazhdueshme. Kjo mund të ndodhë për shkak të grumbullimit të toksinave pasi mëlçia juaj nuk po i pastron ato siç duhet. Grumbullimi i toksinave në trupin tuaj dhe në qarkullimin e gjakut gjithashtu mund të ndikojë në funksionin e trurit. Mund të hutoheni ose ta keni të vështirë të përqendroheni. Ju mund të harroni gjërat ose të vini re ndryshime të tjera pasi sëmundja e mëlçisë ndikon në trurin tuaj.

Nauze dhe të vjella

Ndërsa sëmundja dhe dëmtimi i mëlçisë tuaj vazhdon, nivelet e ngritura të toksinave mund ta përkeqësojnë këtë. Të përzierat e vazhdueshme ose të vjellat shpesh janë shenjë e problemeve të mëlçisë. Nëse mëlçia juaj është e dëmtuar, ju gjithashtu mund të keni gjak në të vjella ose jashtëqitje.

Mavijosje e lehtë ose gjakderdhje

Nëse mëlçia juaj ka probleme, mund të vëreni se merrni mavijosje të lehtë. Ndërsa njerëzit me sëmundje të avancuar të mëlçisë janë të prirur ndaj gjakderdhjes, ata gjithashtu kanë më shumë gjasa të kenë mpiksje gjaku.

Nëse keni edhe ju pyetje, dhe doni të merrni një përgjigje të shpejtë nga mjekët e “spitalit tonë online”, klikoni këtu. Identiteti juaj do të mbetet anonim.