MENU
klinika

"Jam e gatshme të rrezikoj"

Dua Lipa del në mbrojtje të Gazës

18.06.2024 - 14:05

Në një intervistë me Radio Times, këngëtarja me origjinë shqiptare dhe famë botërore Dua Lipa, ka thënë se është e gatshme të rrezikojë për reagimin e saj ndaj deklaratave politike, pasi ajo kohët e fundit i përshkroi operacionet ushtarake në Gaza si “gjenocid izraelit”.

Muajin e kaluar, Dua ripostoi për 88 milionë ndjekësit e saj në Instagram një grafik nga grupi Artists4Ceasefire, së bashku me hashtagun #AllEyesOnRafah.

Ajo gjithashtu tha se kontrollonte vazhdimisht veten përpara se të bënte një deklaratë, por e bëri këtë nëse mendonte se ishte për më mirë dhe ia vlente rreziku.

Lipa i tha Radio Times: ‘Kur flas për gjëra që janë politike, e kontrolloj veten dy herë, trefish. OK, kjo ka të bëjë me diçka që është shumë më e madhe se unë dhe është e nevojshme – dhe kjo është arsyeja e vetme.’ Ky është ngushëllimi im i vetëm për ta bërë këtë.’

‘Djegia e fëmijëve të gjallë nuk mund të justifikohet kurrë. E gjithë bota po mobilizohet për të ndaluar gjenocidin izraelit. Ju lutemi tregoni solidaritetin tuaj me Gazën. Të flasësh është një prirje e natyrshme për mua, duke pasur parasysh prejardhjen dhe trashëgiminë time, dhe se vetë ekzistenca ime është disi politike, nuk është diçka jo e zakonshme për mua të ndihem afër