MENU
klinika

Ja sa vota siguroi

Fredi Beleri siguron mandatin e eurodeputetit, renditet në vendin e 4-rt!

10.06.2024 - 10:13

Përbërja e delegacionit grek në Parlamentin e ardhshëm Europian pas zgjedhjeve të së dielës do të ketë drejtues nga të gjitha partitë që arritën të kalojnë 3%.

Sipas shpërndarjes së përqindjeve, ND zë 7 mandate, SYRIZA 4 mandate, PASOK 3 mandate, Zgjidhja Helenike dhe KKE marin 2 mandate.

Lista kryesohet nga kandidati i Demokracinë së Re, Giorgos Autias i cili ka siguruar 30.6205 vota. Ai pasohet nga Evangelos Meimarakis me një diferencë prej gati 50 mijë votash (257.129), ndërsa në vendin e tretë e zë renditet Eliza Vozeberg (243.929).

Ndërkohë kryebashkiaku i zgjedhur i Himarës, Fredi Beleri, i cili ndodhet në burg prej 12 Majit 2023, renditet në vendin e katërt me 235,331 vota, i ndjekur nga Eleonora Meleti (171.171), Manolis Kefalogiannis (159.937) dhe Dimitris Tsiodras (155.389).

Sa i përket SYRIZA i pari në listë është Kostas Arvanitis (152.368 vota) i ndjekur nga Nikos Faradouris (134.799 vota). Kuarteti i mandateve që duket se i takon SYRIZA është mbyllur me Nikos Pappa me 126.114 vita dhe Elena Kountoura me 113.189. Sofia Bekatorou është shumë prapa në vendin e 5-të me 93.294 vota.

Nga PASOK kryeson Nikos Papandreu (121,408), i ndjekur nga ish-ministri Yannis Maniatis (106,745) dhe meteorologu i njohur Sakis Arnautoglou (90,750). Ish-ministri Filippos Sahinidis mbetet jashtë mandateve, ndërsa bashkëpunëtori i ngushtë i Androulakis dhe sekretari i partisë Andreas Spiropulos u rendit i 7-ti.

Zgjidhja Helenike ka dy eurodeputetë, Emmanuel Fragos dhe Galato Alexandraki. Rizgjidhen dy eurodeputetët e KKE-së, Lefteris Alavanos dhe Kostas Papadakis.

Mandati i Nikit është marrë nga aktori Nikos Anadiotis, Maria Zacharaki i Plevsis Eleftherias dhe Afërdita Latinopoulou e Foni Likiki.

Nga rezultati i votimeve, Demokracia e Re ka siguruar 28.31% dhe 7 eurodeputetë, SYRIZA me 14.92% dhe 4 eurodeputetë, PASOK me 12.79% dhe 3 eurodeputetë, Zgjidhja greke me 9.3% dhe 2 eurodeputetë, KKE dhe 9% dhe 2 eurodeputetë.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


“Demokracia e Re” triumfon në Greqi

Fredi Beleri i treti më i votuar, drejt Parlamentit Europian