MENU
klinika

Sa është shkurtuar koha e pritjes?

Gjermania përshpejton procedurat e vizave për punëtorët e huaj

19.06.2024 - 09:12

Ministria e Jashtme gjermane po përshpejton me shpejtësi procedurat e vizave për punëtorët e kualifikuar të nevojshëm për ekonominë, tha Ministrja e Jashtme Annalena Baerbock në një mbledhje të partisë së të Gjelbërve në Berlin të martën.

Koha e pritjes për vizë në ambasadën gjermane në Nju Delhi ishte shkurtuar në dy javë, tha Baerbock.

“Më parë ishin nëntë muaj”, shtoi ajo, duke ia atribuuar ndryshimin, dixhitalizimit dhe centralizimit, shkruajnë mediat e huaja.

Ministria synon të dixhitalizojë të gjithë procedurën e vizave deri në fund të periudhës aktuale legjislative vitin e ardhshëm.

Numri i vizave kombëtare të lëshuara do të duhet të rritet me 63% sipas parashikimeve të ministrisë për të akomoduar 400,000 personat që duhet të hyjnë në Gjermani çdo vit për të mbajtur konstant numrin e njerëzve në punësim.

Baerbock, një anëtare e të Gjelbërve, është aktualisht e angazhuar në një betejë me ministrin e Financave, Christian Lindner të FDP-së liberale për financimin e planeve të saj të IT dhe stafit, ndërsa Lindner po përpiqet të shkurtojë shpenzimet për të balancuar buxhetin.

Në takim, Katharina Dröge, kryetarja e grupit parlamentar të të Gjelbërve, propozoi një “pakt social për një kulturë mirëseardhjeje”, duke bërë thirrje që biznesi, punonjësit dhe politikanët të përfundojnë paktin së bashku.