MENU
klinika

Zgjedhjet po afrojnë!

Kë mund të zgjedhë Donald Trump për zëvendëspresident

25.06.2024 - 08:55

Donald Trump ka zgjedhur zëvendëspresidentin e tij. Ish-presidenti amerikan e ka bërë të ditur vetë, ndërsa ka saktësuar se “nuk ia ka thënë ende askujt”.Në krye të listës së të preferuarve është senatori nga Florida, Marco Rubio, i cili aktualisht po ndihmon manjatin të përgatitet për debatin e organizuar nga CNN më 27 qershor. Disa këshilltarë të Trumpit po bëjnë presion që ai të zgjedhë një mik me origjinë hispanike dhe Rubio është djali i emigrantëve kubanë. Gjithashtu në listën e ngushtë është senatori i Ohajos JD Vance, autor i bestsellerit Hillibilly Eleby. Vance ka në anën e tij moshën e tij të re, duke qenë një kampion i klasës punëtore – baza e lëvizjes Maga – dhe pozicionet e politikës së jashtme që e shohin atë kundër luftërave të të cilave nuk ka fund në horizont, siç është Afganistani. Dhe kongresmenja e Nju Jorkut, Elise Stefanik, skeptike ndaj Donaldit gjatë fushatës së vitit 2016 dhe më pas u bë një nga mbështetësit e tij më të fortë në Kongres, ka shprehur publikisht interesin e saj. Gjithashtu në mesin e kandidatëve të kualifikuar është senatori i Karolinës së Jugut, Tim Scott, kandidat në zgjedhjet paraprake republikane të këtij viti, por asnjëherë shumë kritik ndaj ish-presidentit. Roli i tij në biletë do të ishte të forconte mbështetjen e Trump midis afrikano-amerikanëve, duke gërryer më tej një segment të votuesve tradicionalisht demokratë. Duket se guvernatori i Dakotës së Veriut, Doug Burgum, një ish-ekzekutiv i Microsoft me një prirje të fortë konservatore, është gjithashtu ende në garë. Ndërsa rrethi për emërimin e deputetit ngushtohet, megjithatë, për shumë vëzhgues zgjidhja më e mirë do të ishte vetëm një: ish-guvernatorja e Karolinës së Jugut, Nikki Haley.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN