MENU
klinika

Maqedoni e Veriut

Kreu i VMRO-DPMNE merr mandatin për formimin e qeverisë së re

06.06.2024 - 12:53

Presidentja e Maqedonisë së Veriut, Gordana Siljanovska Davkova, sot mandatoi për formimin e qeverisë së re, kryetarin e VMRO-DPMNE-së, Hristijan Mickoskit. Presidentja me këtë rast tha se Mickoski ka mundësi serioze për të formuar qeverinë e ardhshme.

“Sipas Kushtetutës një nga detyrat e presidentit është dhe ndarja e mandatit për formimin e Qeverisë. Mandati i ndahet 10 ditë pas konstituimit të Kuvendit.

Kreu i VMRO-DPMNE-së, Hristijan Mickoski ka mundësi serioze që të formoj qeveri, gjegjësisht të grumbulloj 61 vota për programin dhe përbërjen e qeverisë së re të cilën do ta prezantoj në afat prej 20 ditëve”, tha Siljanovska-Davkova.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Presidentja e parë grua e Maqedonisë së Veriut

“Ballkani së pari, pastaj Brukseli!”

Zëvendëskryeministri i M. e Veriut, Artan Grubi

“Institucionet e Kosovës duhet të përkrahin nismën e Ramës”

Kovaçevski paralajmëron maqedonët

“Na pret një dimër i ftohtë!”


“Të bëhet një traktat i paqes Kosovë - Serbi”

Sinjalet për sulme në Veri, ministri Maqendonci ngre alarmin

"Të shqetësuar për përdorimin e termit “maqedonas verior”!"

Censi/ Reagon ashpër Shkupi: Të dhënat për minoritetin etnik s’janë të sakta!

“Nuk ka minoritet bullgar, të ribëhet regjistrimi“

Maqedonasit, kundër censit në Shqipëri