MENU
klinika

Ditë të zeza e presin presidentin francez!

Kush është rivali që kërcënon mbijetesën politike të Macronit

18.06.2024 - 18:44

Rreth 250,000 protestues dolën në rrugë në të gjithë Francën për të protestuar kundër rritjes së ekstremit të djathtë dhe u bënë thirrje bashkëqytetarëve që të parandalojnë ardhjen në pushtet të partisë së Marine Le Pen. Presidenti francez Emmanuel Macron bëri një lëvizje të rrezikshme javën e kaluar kur shpërndau parlamentin dhe shpalli zgjedhje të parakohshme parlamentare, pas rezultateve katastrofike të partisë së tij në zgjedhjet evropiane.Ai e bëri këtë për të mbështetur mbështetjen e tij në shtëpi, por hapi derën për Le Pen për të marrë kontrollin e qeverisë franceze. Ai as nuk priste që kjo lëvizje të inkurajonte të majtën e fragmentuar të rigrupohej dhe kështu të prishte planet e tij.

Epokë e re në BE

Sondazhet e fundit tregojnë se Rally National, partia e ekstremit të djathtë të Marine Le Pen, do të fitojë 31-35 për qind të votave. Menjëherë pas saj është koalicioni i sapothemeluar i krahut të majtë Fronti i Ri Popullor me 25-28 për qind mbështetjen e votuesve. Koalicioni liberal, i cili përfshin partinë e Emmanuel Macron, fiton 18-20 për qind të votave. Nëse shikoni vetëm këto shifra, Bashkimi Evropian mund të zgjohet në një botë shumë të ndryshme të hënën, më 8 korrik. Nëse e djathta ekstreme arrin të formojë një qeveri dhe të zgjedhë një kryeministër, Franca do ta gjente veten në një bashkëjetesë të vështirë. Sipas kushtetutës franceze, kreu i shtetit vendos për politikën e jashtme dhe mbrojtjen, ndërsa qeveria ka fjalën kryesore për çështjet kombëtare, si politikat ekonomike, siguria dhe imigracioni. Megjithatë, shumica në parlamentin francez kontrollon gjithashtu buxhetin, që do të thotë se ata mund të ndikojnë në vendimet e politikës së jashtme, siç është shkurtimi i ndihmës për Ukrainën.

Lidhjet me Kremlinin

Partia e Mbledhjes Kombëtare (RN) ka mbajtur lidhje të ngushta me Kremlinin në të kaluarën dhe Le Pen nuk ka qenë kurrë e turpshme të shprehë admirimin e saj për presidentin rus Vladimir Putin. Para Brexit, partia kërkoi daljen e Francës nga Bashkimi Europian. Sot, ata nuk e përmendin më Frexit-in, por janë ende euroskeptikë dhe mbrojnë një komunitet evropian më pak të integruar. Pasi përzuri të atin nga partia, Marine Le Pen që nga 2015 është përgjegjëse për “riemërimin” e RN dhe pastrimin e partisë nga retorika e saj fashiste dhe antisemitike. Le Pen u përpoq të pozicionohej si një avokate e të drejtave të grave, duke kritikuar elementet patriarkale të Islamit. Ajo gjithashtu mbështeti që e drejta për abort të garantohet me kushtetutë.

Masa të ashpra

Ajo bëri një ndryshim të rëndësishëm kur dha dorëheqjen nga posti i presidentit të partisë dhe miratoi 28-vjeçarin Jordan Bardella si pasues të saj. Ajo e quan atë “luanin” e tij. Bardella është afër brezit të ri dhe popullor në Tik-Tok. Por edhe nëse ai bëhet kryeministër, Le Pen do të vazhdojë të jetë në krye. Përkatësisht, disa njerëz të afërt me Bardellan thonë se pas fasadës së bukur nuk fshihet asgjë domethënëse. “Ai ishte një guaskë e zbrazët. Për sa i përket përmbajtjes, nuk kishte shumë. Ai nuk lexonte shumë. Ai nuk ishte kurioz. Ai thjesht përvetësoi fjalët që i kishte thënë Marine,” tha për BBC trajneri i medias së Bardella, Pascal Humeau. RN mbajti qëndrimin e saj tradicionalisht nacionalist dhe kundër imigracionit, por e zbuti retorikën e saj, duke u fokusuar më shumë në temat populiste si proteksionizmi ekonomik dhe sovraniteti kombëtar.

Rreziqet

Edhe, motra e Marine Le Pen, Marie-Caroline Le Pen , po kërkon një vend në Asamblenë Kombëtare. Le Pen kandidoi për zgjedhjet parlamentare në zonën e katërt elektorale të Sarthe.Megjithatë, nëse vijnë në pushtet, ata mund të propozojnë disa masa të ashpra imigracioni, si heqja e përfitimeve sociale për shtetasit e huaj, dëbimi sistematik i migrantëve pa dokumente dhe heqja e shtetësisë franceze në lindje për fëmijët e emigrantëve.Megjithatë, shumë francezë ende shpresojnë se do të jetë shumë më e vështirë për të djathtën ekstreme të fitojë mbështetje në zgjedhjet kombëtare sesa në zgjedhjet evropiane, sepse elektorati ndoshta do të jetë i ndryshëm dhe i motivuar nga arsye të ndryshme.