MENU
klinika

Tre shtetet europiane që do të sulmohen të parat

Lufta bërthamore po bëhet realitet/ “Bazat e NATO mund të goditen së shpejti”

14.06.2024 - 14:47

Maji solli përshkallëzimin më të rrezikshëm të luftës në Ukrainë deri tani. Tashmë në mesin e muajit, liderët perëndimorë filluan të sugjerojnë publikisht që Ukrainës të lejohet të përdorë armë perëndimore për të shënjestruar territorin rus, ndaj të cilit udhëheqësi rus Vladimir Putin nisi stërvitjet bërthamore me Bjellorusinë, dhe më 28 maj paralajmëroi Perëndimin dhe anëtarët e NATO-s se ata po “luanin me zjarrin, sepse duke i dhënë një leje të tillë Kievit, Perëndimi do të përfshihej drejtpërdrejt në luftën në Ukrainë, e cila “mund të shkaktonte një konflikt global” dhe të rriste rrezikun e një lufte bërthamore, shkruan Damir Piliç për “Slobodna Dalmacija”. Megjithatë, vetëm dy ditë më vonë, më 30 maj, presidenti amerikan Joe Biden autorizoi zyrtarisht Kievin që të përdorte armët amerikane për të goditur Rusinë, megjithëse vetëm në zonën kufitare afër Kharkivit, gjë që inkurajoi aleatët evropianë të Ukrainës që t’i lejojnë Kievit të njëjtin përdorim të armëve të tyre. Kështu Evropa praktikisht hyri në gjendjen e paraluftës.

Skenari i frikshëm

Në rrethana të tilla, mund të mos jetë jo interesante të vëzhgosh sesi shihet mundësia e përshkallëzimit bërthamor nga shkencëtarët politikë dhe analistët politikë kryesorë rusë, ata që kanë ndikim në vendimet strategjike të Kremlinit. I pari në atë listë është Sergej Karaganov, ish-këshilltar politik i të dy presidentëve të Rusisë së pavarur, Boris Jelcin dhe Vladimir Putin. Edhe pse në Perëndim filozofi Aleksandër Dugin konsiderohet si ideologu kryesor që e bindi Putinin të merrte kthesën historike të Rusisë drejt Lindjes, ekspertët pohojnë se arkitekti kryesor i kësaj “strategjie euroaziatike” është politologu Karaganov, i cili mbështeti ndarjen nga perëndimi vite më parë, shkruan “Slobodna Dalmacija”. Edhe pse në pension, 72-vjeçari Karaganov është ende aktiv në skenën publike ruse.

Sulmi ndaj NATO

Prandaj nuk është për t’u habitur që dy javë më parë, më 23 maj, televizioni shtetëror rus e ftoi atë të komentonte njoftimet e zyrtarëve perëndimorë për dhënien e lejes Kievit për të synuar objektivat në Rusi me raketa të dhuruara. Karaganov vlerësoi se “Evropa po përgatitet psikologjikisht për luftë me Rusinë” dhe se liderët evropianë “thjesht nuk e dinë se në çfarë po futen”, duke theksuar se përgjigja ruse duhet të jetë e tillë që të pengojë NATO-n nga shkeljet e mëtejshme të “vijave të kuqe ruse”. Prandaj, siç thotë ai, është e nevojshme që Moska të drejtojë veprimet ushtarake ndaj anëtarëve të NATO-s në Evropë, fillimisht me sulme konvencionale demonstrative, por me kërcënim të njëkohshëm të një sulmi bërthamor. Për këtë qëllim, thotë Karaganov, Rusia duhet të sulmojë bazat ushtarake amerikane në Evropë.

3 shtete në shënjestër

Në veçanti, politologu rus pohon se në rast të përshkallëzimit të mëtejshëm nga Perëndimi, d në rast të një sulmi ukrainas nga raketat amerikane në territorin rus, Rusia duhet të godasë bazat amerikane në Poloni, Gjermani ose Rumani me armë konvencionale, nga vjen shumica e ndihmës ushtarake perëndimore për Kievin, dhe sulme të tilla paralelisht duhet të “mbështeten menjëherë me kërcënimin se në rast të një kundërpërgjigjeje në territorin rus, një kufi i kufizuar do të pasojë sulmi me armë bërthamore në të njëjtat baza”. Për të amortizuar deri diku kuptimin e tmerrshëm të fjalëve të tij, Karaganov shtoi se nuk do të donte që ai skenar të realizohej, sepse është i vetëdijshëm se në ato baza ushtarake do të vdisnin dhjetëra mijëra ushtarë amerikanë.

Lufta bërthamore

Karaganov është i bindur se një sulm rus ndaj bazave ushtarake amerikane në Evropë nuk do të ishte një arsye për një luftë bërthamore, sepse formalisht nuk është territor i SHBA. Ai gjithashtu deklaroi se beson se Uashingtoni nuk dëshiron të provokojë një situatë që do të çonte në një luftë bërthamore. Pavarësisht se sa apokaliptike janë tezat e Karaganovit, fakti është se lëvizjet e fundit të përshkallëzuara nga Perëndimi vetëm sa e rrisin popullaritetin e tyre në Rusi. Me fjalë të tjera, ne po i afrohemi vrimës së zezë përfundimtare.