MENU
klinika

Vladimir Putin kërcënon me raketën e padukshme “Zircon”

“Lufta e Ftohtë 2.0” po vjen, anijet ruse zbarkojnë në “oborrin” e amerikanëve

13.06.2024 - 20:27

Një flotilje detare ruse mbërriti në Kubë dje, vizita e parë e tillë që nga shpërthimi i luftës në Ukrainë dhe një sinjal se pushtimi në shkallë të plotë i Moskës po e lidh Havanën më afër aleatit të saj të gjatë. Tre anije luftarake qëlluan një përshëndetje me 21 armë në të gjithë gjirin e Havanës dhe u përshëndetën nga autoritetet komuniste të ishullit. Krahas një nëndetëse ruse me energji bërthamore, anijet pritej të ankoroheshin në të njëjtin vend ku ankoroheshin anijet e lundrimit amerikan deri sa u ndaluan nga administrata Trump pesë vjet më parë. Lëvizja vjen në mes të tensioneve të përshkallëzuara me Shtetet e Bashkuara të Amerikës për luftën në Ukrainë. Javën e kaluar, presidenti Joe Biden autorizoi ushtrinë ukrainase për të goditur objektivat në Rusi me armatimin amerikan. Presidenti Vladimir Putin u përgjigj duke thënë se Moska mund të armatosë më shumë vende armiqësore ndaj perëndimit.

Zgjedhja e Kubës

Kuba ka qenë prej kohësh aleati më i afërt i Moskës në kontinentin amerikan, ndërsa Rusia është një nga një pjesë e vogël e vendeve që Havana numëron si “partnerë strategjikë”. Marrëdhëniet e Kubës me aleatët e tjerë si Kina dhe Venezuela janë zbehur, por lidhjet e saj me Rusinë janë më të forta se në çdo moment që nga Lufta e Ftohtë, thonë analistët. E etur për të rritur mbështetjen diplomatike për luftën e saj në Ukrainë, Rusia e sheh Kubën si me vlerë për t’u ballafaquar për shkak të ndikimit të saj të qëndrueshëm midis vendeve në zhvillim. Ndërkohë, në Havana, partia komuniste në pushtet po kërkon çdo ndihmë ekonomike që mund të marrë: prodhimi ka rënë në ekonominë e planifikuar në mënyrë qendrore; turizmi nuk është rimëkëmbur plotësisht që nga pandemia e koronavirusit; dhe miliona tani përballen me ndërprerjet ditore 12-orëshe.

“Lufta e Ftohtë 2.0”

Ish-presidenti i SHBA-së, Donald Trump, ndryshoi normalizimin e marrëdhënieve SHBA-Kubane të ndërmarrë nga paraardhësi i tij Barack Obama dhe Biden ka mbajtur një embargo ekonomike dhe një politikë angazhimi të kufizuar. Ky qëndrim u ka lënë hapësirë ??kundërshtarëve amerikanë për të mbushur. “Ne e kemi parë këtë film më parë,” tha Rafael Hernandez, redaktor i një reviste të shkencave sociale të mbështetur nga shteti dhe dikush që u mësonte fshatarëve të lexonin në vitin 1961, vitin kur Kuba u zhvendos me vendosmëri në kampin sovjetik. “SHBA-ja edhe një herë po forcon dhe përshpejton marrëdhëniet tona me Rusinë”. Vendosja e raketave bërthamore sovjetike në Kubë shkaktoi krizën e raketave të vitit 1962, më afër që bota i ka ardhur luftës bërthamore. Ministria e Jashtme e Havanës deklaroi se luftanijet ruse që mbërrijnë të mërkurën nuk kanë armë bërthamore dhe nuk përfaqësojnë asnjë kërcënim për rajonin. Zyrtarët e administratës Biden thanë se presin stërvitje ushtarake ruse në Karaibe gjatë ditëve në vijim, duke shtuar se prania e flotës nuk ishte shqetësuese. “Ne jemi kthyer në para 1990,” tha Bill LeoGrande, profesor i qeverisë në Universitetin Amerikan. “Ndërsa hyjmë në Luftën e Ftohtë 2.0, Kuba shihet edhe një herë si në kampin kundërshtar”, shtoi ai.

Raketa hipersonike

Në Kubë, po vendoset pikërish raketa supersonike ruse e shpallur nga Vladimir Putin në vitin 2018, e testuar dy vjet më parë dhe në shërbim të plotë, quhet SS-N-33, e njohur në bisedë si Zircon.SS-N-33 “Zircon” u projektua si një raketë kundër anijeve, dhe më pas u zhvillua gjithashtu në një raketë me bazë tokësore. Vokacioni fillestar është marrë nga nëndetëset dhe fregatat raketore që ankorohen në Gjirin e Meksikës: një rreze veprimi midis 500 dhe 1000 kilometra, nëntë herë më shpejt se zëri, mund të godasë Majamin në vetëm 2 minuta. Dhe pa u përgjuar. Këtu është detaji që shkakton shqetësimin më të madh: në momentin e lëshimit, në fakt, raketa është e rrethuar nga një re plazme që e bën atë të padukshme për radarët.Prandaj, ky duket të jetë një demonstrim i dyfishtë i bërë për amerikanët, të cilëve u tregohet potenciali i një kombi që vazhdon të përparojë në nivelin tekniko-ushtarak, pavarësisht sanksioneve dhe përjashtimit nga samitet, gjatë të cilave vendosen fatet e botës.