MENU
klinika

Si pritet të ndryshojë situata deri në 30 qershor

Macron ende në rrezik, sondazhet “fundosin” presidentin francez

22.06.2024 - 14:04

Klima e fushatës shumë të shkurtër elektorale franceze po nxehet më shumë se kurrë. Siç raportojnë mediat e huaja, Marine Le Pen dhe e majta po “fluturojnë” në sondazhe, duke e lënë presidentin Emmanuel Macron në vendin e tretë. E djathta ekstreme franceze e Rassemblement National është, në fakt, kryesuese me 34%, e ndjekur nga Fronti i Ri Popullor, i cili bashkon të majtën franceze, me 29% dhe më pas në vendin e tretë Rilindja, partia e Emmanuel Macron, me 22%. Kjo është panorama që del nga sondazhi i publikuar dje nga Le Figaro, i cili megjithatë nënvizon sesi partia e Macron dhe kryeministrit Gabriel Attal ka marrë 4 pikë në krahasim me sondazhin e së hënës së kaluar. Sondazhi shënon gjithashtu një interes të lartë për zgjedhjet legjislative të 30 qershorit, me raundin e dytë më 7 korrik, të thirrur nga Macron pas rezultateve të raportuara nga formimi i Marine Le Pen dhe Jordan Bardella në zgjedhjet evropiane të 9 qershorit.

Rezultatet e sondazheve

Në fakt, 64% e votuesve thonë se do të shkojnë në votime, 5 pikë më shumë se pjesëmarrja e regjistruar në zgjedhjet legjislative të vitit 2022. Në të djathtë si në të majtë, konfirmohet një valë e re e populizmit bashkëkohor, me propagandën e tij anti-elitare dhe në rastin francez, dëshirën për të përmbysur elitat e reja nga të cilat Macron. tani duket të jetë fokusi. Krahas mbështetjes për dy ekstremet e dioramës politike franceze, pakënaqësia ndaj Macron po rritet. Presidenti thirri zgjedhjet kombëtare pasi u godit në zgjedhjet e BE-së me shpresën se ai do të ishte në gjendje të korrigjonte një front të bashkuar kundër të djathtës ekstreme, por rreziku është se, e djathta ekstreme, edhe nëse nuk fiton një shumicë absolute, mund të vazhdojë krijojnë një ngërç politik dhe mbjellin kaos.

Rikthimi i ish-kryeministrit

“Shumica presidenciale u vra nga vetë Macron”, përsërit ish-kryeministri që tani është lider i Horizons, Edouard Philippe, teksa përgatitet për votimin e 30 qershorit. “Duhet të krijojmë një mazhorancë të re, Preferoj të fokusohem për t’u thënë francezëve se ata nuk janë të burgosur të një zgjedhjeje midis ekstremeve. Dhe se ka një alternativë që nuk është riprodhimi i modeleve ekzistuese,” tha ai. Javën e fundit, ish-kryeministri ka shtuar udhëtimet e tij për të mbështetur fushatat e kandidatëve. Ato nga Horizons por edhe nga Rilindja, si Laure Miller në Marne apo Astrid Panosyan-Bouvet në Paris. Nga 58 aplikantë në vitin 2022, Horizons është rritur në më shumë se 80 aplikantë, të shpërndarë në më shumë se pesëdhjetë departamente, një nga kushtet për marrjen e fondeve publike. “Qëllimi nuk është të rindërtojmë shumicën presidenciale siç ishte më parë”, tha Philippe. Në fakt, Philippe ëndërron, për momentin, të kthehet në Elysée pas disa vitesh.

Planet e së majtës

Fronti i Ri Popullor, nëse fiton zgjedhjet e ardhshme legjislative, do të rrisë shpenzimet publike franceze me 25 miliardë duke filluar nga ky vit. Koalicioni i majtë e bëri të ditur këtë në një konferencë për shtyp, duke u përpjekur të mohojë akuzat e Medef dhe Attal, të cilët e përkufizuan programin politik si “një gungë fiskale” për klasën e mesme. Në mënyrë të detajuar, shpenzimet publike shtesë, sipas programit të Frontit, do të arrijnë në 150 miliardë deri në fund të vitit 2027, por do të mbulohen nga një rritje e taksimit për njerëzit më të pasur. Ndër masat kryesore, do të jetë një taksë mbi pasurinë (ISF) ” me një komponent klimatik” nga viti 2024, e cila pritet të mbledhë rreth 15 miliardë euro. Në vend të kësaj, 30 miliardë nga tatimi mbi fitimet shtesë duhet të financojnë një rritje prej 10% të ndihmës për strehimin personal, shfuqizimin e reformave të pensioneve dhe sigurimit të papunësisë dhe një rritje prej 10% të pagave të punonjësve publikë. E majta premtoi gjithashtu “të ndihmojë” bizneset e vogla të përballojnë koston e rritjes së pagës minimale dhe po vlerëson një “ligj të madh” të ri deri në vitin 2027 për rikthimin në pension në 60 vjeç. Megjithatë, këto deklarata nuk i qetësuan tregjet, të cilat ishin të shqetësuara për një rritje të mundshme të dy ekstremeve politike franceze.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


DW/ Eksperti amerikan për Ballkanin me ton kritik

“Grenell hoqi dorë nga njohja e Kosovës”