MENU
klinika

Italia në grupin më të vështirë

Mediat italiane për Shqipërinë: Asgjë nuk ndodh rastësisht

12.06.2024 - 12:30

Mediat italiane dy ditë përpara evropianit, kanë nisur nga analiza e Grupit B, grup në të cilin bënë pjesë edhe kombëtarja “azzurre”. Ajo që bie në sy në këtë analizë është edhe komenti mbi kombëtaren e Sylvinhos.

“Asgje nuk ndodh rastësisht. Një projekt efikas i strategut Sylvihno, i cili duket se ka mësuar shumë duke qenë asistent i Roberto Mancinit. Me krenari kjo skuadër mund të provojë të luajë deri në fund shancet e saj këtë evropian. Asllani dhe Bajrami janë talentet e skaudrës”.

Italia në grupin më të vështirë të mundshëm
Kombëtarja e Spallettit ndërkohë sipas shtypit Italian ndodhet në grupin më të forte të mundshëm. Kampionë në fuqi, por që i kanë shanset e pakta për të përsëritur suksesin e 3 viteve më pare në Wembley. Pikat më të forta, mbrojta e kryesuar nga mbrojtësit e Interit dhe padyshim Barella në mesin e fushës, i cili do të jetë pika e referimit e kësaj skuadre. Ndërkohë në sulm e gjithë vëmendja është te Scamacca. i cili I mbështetur nga Chiessa duhet të tregohen sa më shumë rezultativë përpara portës.

“Flamengo” spanjolle e dirigjuar nga De La Fuente

Spanja, mbetet kundërshtari historik i Italisë. Këtë herë vihet re një ndryshim brezash te “La Roja”, e cila ka një skuadër me një moshë mesatare të re, nën dirigjimin e teknikur De La Fuente. “Ylli” i kësaj skuadre mbetet Lamine Yamal, Barcelonës.

Kroacia, shanci i fundit për brezin e artë të futbollistëve

Për kroatët, ish kampionët e botës në Rusi 2018, ky evropian do të jetë edhe shanci i fundit për të fituar një trofe, për gjeneratën e jashtëzakonshme të futbollistëve, siç janë: Modriç, Perisiç apo Brozoviç. Forca e kësaj skuadre? Padyshim mesi i fushës me në krye “dirigjentin” Luka Modriç

Grupi B është cilësuar me të drejtë nga opinioni sportiv edhe si Grupi i Ferrit, pasi në të ndodhen skuadra me një potencial të jashtëzakonshëm si dhe me një histori suksesi në të kaluarën.

Shtatë lojtarë me valixhet në duar

Operacioni “fshesa” te Manchester United

Si po e revolucionarizon Milanin

Cikloni “Ibra” mbi botën kuqezi

Përgatitësi i Spartakiadave të famshme

Sporti shqiptar në zi / Ndahet nga jeta Petrit Qëndro