MENU
klinika

“Erëra ndryshimesh” po fryjnë në Bruksel

Meloni ka prishur planet e “të mëdhenjve” në BE

22.06.2024 - 14:02

Grupi politik Konservatorët dhe Reformistët Evropianë (ECR), të cilit tani i përket eurodeputeti kroat Stjepo Bartulica nga Lëvizja Atdheu, aktualisht ka 83 mandate, duke zënë kështu vendin e tretë për nga fuqia në mbledhjen e re të Parlamentit Evropian, duke tejkaluar liberalët nga Renew Europe, e cila ka 80 mandate. Nëse liberalët nuk e rrisin numrin e grupit të tyre deri më 4 korrik me gara të ngjashme paszgjedhore, Parlamenti Evropian mund të gjendet në një situatë ku tre grupet më të mëdha nuk i përkasin qendrës politike për herë të parë në katër. dekada, duke uzurpuar kështu triumviratin që ishte vendimtar për ndarjen e kolltukut kyç në BE, shkruan FT . Domethënë, ndryshimi në balancën e pushtetit do të tronditte rrënjësisht hierarkinë mbi bazën e së cilës u miratua paketa e personelit ende e pa miratuar me në krye Von der Leyen, Metsola, Costa dhe Kallas, sepse konservatorët mund të pretendojnë një “copë torte”.

Kërkesa e Meloni-t

Gjithashtu, kryeministrja italiane mund të këmbëngulë për emërimin e bashkatdhetarit të saj në një nga postet kyçe, me argumentin se zgjedhjet e BE-së të 9 qershorit dëshmuan se qeveria e saj është “një nga më të qëndrueshmet në kontinent”. Konservatorët evropianë kanë nën krahun e tyre partinë polake Pravo i Pravda, demokratët suedezë, flamandët N-Va dhe ODS të kryeministrit çek Petr Fiala. Megjithatë, Fidesz i Orbanit nuk do t’i përkasë atij grupi, i cili pas përjashtimit të tij, pra tërheqjes nga grupi i qytetarëve evropianë në 2021, është në kërkim aktiv të bashkëpunëtorëve të rinj, pa mbështetjen e të cilëve nuk do të jetë në gjendje të maksimizojë ndikimin e tij.

Takimi

Dje, doli informacioni se Meloni, Orbán dhe ish-kryeministri polak Mateusz Morawiecki ishin takuar, por pak pas takimit, kryeministrja italiane, aktualisht gruaja më e fuqishme e shtetit në atë grup, i tha të përditshmes lokale Corriere della Serra se nuk do të të bashkëpunojë me homologun e saj hungarez. Pengesa më e madhe për bashkëpunimin e mundshëm rezultoi të ishte Rusofilia e hapur e Orbanit, e cila, përveç polakëve dhe çekëve me mendje tejet pro-ukrainase, shqetëson edhe kryeministrin italian, i cili doli të ishte një nga aleatët më besnikë të Kievit. Është interesante se jo shumë kohë pas refuzimit publik bombastik të kryeministrit italian, kreu i shumicës parlamentare Fidesz, Mate Kocsis, u tha mediave lokale se “partia ime kurrë nuk donte ose mund t’i përkiste të njëjtit grup me AUR-në rumune, e njohur për qëndrimet e saj ekstreme antihungareze”.

3 opsione në tryezë

Partia e kryeministrit hungarez aktualisht ka tre opsione në dispozicion në tryezë; të qëndrojë e paangazhuar në mbledhjen e re të Kuvendit, gjë që nuk është një zgjidhje e mirë, sepse pa mbështetjen logjistike të një grupi më të madh politik, nuk mund të kapitalizojë ndikimin e tij në drejtim të nismave kryesore legjislative; për t’iu bashkuar grupit edhe më të krahut të djathtë Identiteti dhe Demokracia, i cili përfshin Marine Le Pen; ose të formojnë një familje politike më vete pro-ruse me Alternativën për Gjermaninë të përjashtuar nga kjo e fundit. Skenari i fundit është aktualisht më i mundshmi, sepse Marine Le Pen është aktualisht në një fushatë politike shumë intensive dhe jashtëzakonisht toksike në shtëpi, dhe çelësi i suksesit të saj të shpallur qëndron në zbutjen e retorikës dhe afrimin me qendrën, prandaj. Nuk ka gjasa që ajo të dëshirojë të bëjë kompromis për bashkëpunimin me dy palë me të cilat askush nuk dëshiron kontakt. “Nuk ka unifikim të ECR dhe ID në horizont, por kjo nuk përjashton bashkëpunimin e ardhshëm për disa çështje kyçe strategjike”, tha Meloni gjatë forumit ekonomik në Trento, duke aluduar në faktin se partneriteti fillimisht do të formohet rreth një më të rreptë. Politika e BE-së për migrantët dhe rreth mbrojtjes së identitetit kulturor evropian. Diplomatët e BE-së sugjeruan se Meloni mund të nxiste një komisioner të lartë, me një që thoshte “ajo ka ndikim”. “Ajo e keqkuptoi situatën sepse ECR është . . . jo pjesë e shumicës qeverisëse. Është realitet politik”, thanë diplomatët.