MENU
klinika

Françoise Hardy

Ndahet nga jeta këngëtarja e njohur franceze

12.06.2024 - 12:38

Një nga kantautoret më të dashura franceze, Françoise Hardy, ka vdekur në moshën 80-vjeçare.

“Mamaja është zhdukur”, ka shkruar në rrjetet sociale djali i saj, Thomas Dutronc, i cili gjithashtu është muzikant, sipas mediave të huaja.

Hardy shpërtheu në skenën muzikore në vitin 1962 dhe u bë një ikonë kulturore që frymëzoi njerëz si Mick Jagger dhe Bob Dylan. E njohur për baladat e saj melankolike, ajo simbolizonte lëvizjen pop franceze Yé-yé (po po), të ashtuquajtura për shkak të nocionit të saj ndaj muzikës angleze.

Këngët e saj më të famshme përfshinin All the Girls and Boys (Tous les garçons et les filles), It Hurts to Say Goodbye (Comment te dire adieu) dhe My Friend the Rose (Mon amie la rose).

Hardy lindi në Parisin e pushtuar nga nazistët në vitin 1944 dhe u rrit nga nëna e saj.

Si shumë vajza në atë kohë, ajo u rrit duke dëgjuar Elvis Presley, Cliff Richard dhe yje të tjerë amerikanë dhe britanikë në Radio Luksemburg dhe ajo nënshkroi marrëveshjen e saj të parë diskografike në moshën 17 vjeçare.

Shpërthimi i saj si muzikante erdhi në vitin 1962 me këngën e thjeshtë dhe ankuese, Tous les garçons et les filles, kur ajo këndoi për të gjithë djemtë dhe vajzat që ecnin dorë për dore, ndërsa “Unë eci vetëm nëpër rrugë, zemra më dhemb”, ishte një hit i menjëhershëm në Francë dhe madje depërtoi në listat e Mbretërisë së Bashkuar.

Stili i saj mahniti stilistët e modës, duke u bërë një model për Yves Saint Laurent dhe Paco Rabanne, të cilët projektuan një minifustan prej pjata ari për të.

Frontmeni i Rolling Stones, Mick Jagger, dikur e quajti atë “gruaja ideale”, ndërsa kolegu i këngëtarit dhe kantautorit Bob Dylan i shkroi asaj disa letra dashurie.

Ai iu drejtua asaj në një poezi në anën e pasme të albumit të tij të vitit 1964, Another Side of Bob Dylan.

Në mesin e atyre që i bënë homazhe Hardy pas lajmit për vdekjen e saj ishte edhe ministrja franceze e kulturës, Rachida Dati, e cila shkroi në rrjetet sociale: “Si t’i thuash lamtumirë asaj? Françoise Hardy e përjetshme, legjenda e këngës franceze, e cila hyri, përmes ndjeshmërisë së saj e melodive, në zemrën e një vendi të tërë”./