MENU
klinika

17 goditje në kuadrat/ Kishte 20 vite që s’shihej kjo statistikë

Ndeshja e çmendur Shqipëri-Kroaci hyn në librat e rekordeve

19.06.2024 - 21:20

Ndeshja mes Shqipërisë dhe Kroacisë sot ka qenë me një ritëm të pabesueshëm, me emocione dhe gjuajtje në të dy portat deri në sekondën e fundit të saj. Dhe pikërisht ky ritëm mbresëlënës ka bërë që ndeshja e sotme të jetë e denjë për librat e rekordeve.

Sipas gjigandëve të statistikave të OPTA, sfida e sotme kishte regjistruar 17 tentativa në kuadrat nga të dy skuadrat bashkë. Që kur kjo statistikë kishte filluar të regjistrohej në vitin 1980, sipas saj vetëm një ndeshje tjetër në fazën në grupe ia kalonte duelit të sotëm të kuqezinjve.

Bëhet fjalë për ndeshjen në fazën në grupe të Euro 2004, kur u ndeshën Kroacia me Anglinë dhe ku u regjistruan plot 22 goditje në katërkëndor nga skuadrat.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN