MENU
klinika

Teleskopi i NASA-s pa pasojat e tij! Ja çfarë thotë shkencëtarja

Një përplasje mes asteroideve gjigantë ndodhi në një sistem yjor!

17.06.2024 - 14:58

Një përplasje mes asteroidëve gjigantë mendohet se ka ndodhur në një sistem yjor të quajtur Beta Pictoris vitet e fundit, raporton CNN.

Sistemi Beta Pictoris, i vendosur vetëm 63 vite dritë nga Toka, ka intriguar prej kohësh astronomët për shkak të afërsisë dhe moshës së tij.

Ndërsa sistemi ynë diellor vlerësohet të jetë rreth 4.5 miliardë vjet i vjetër, Beta Pictoris konsiderohet një “sistem planetar adoleshent” në moshën 20 milionë vjeçare, tha astronomja Christine Chen, një shkencëtare hulumtuese në Universitetin Johns Hopkins në Baltimore.

“Kjo do të thotë se ai është ende duke u formuar,” tha ajo gjatë një prezantimi në Takimin e 244-të të Shoqatës Astronomike Amerikane në Madison, Wisconsin, më 10 qershor. “Është një sistem planetar pjesërisht i formuar, por nuk është bërë ende.”

Kur Chen dhe ekipi i saj vëzhguan Beta Pictoris midis 2004 dhe 2005, ata me gjasë po shihnin prova të një “sistemi planetar në mënyrë aktive në përplasje”, por ata thjesht nuk e kishin kuptuar akoma, tha ajo.

Përveç dy planetëve të njohur, kërkimet e mëparshme kanë zbuluar prova të kometave dhe asteroidëve që qarkullojnë në sistemin e ri.

Ndërsa kometat dhe asteroidët përplasen me njëra-tjetrën, ato krijojnë mbeturina pluhuri dhe ndihmojnë në formimin e planetëve shkëmborë.

Përplasja që ndodhi pak para vëzhgimeve të misionit Spitzer ka të ngjarë të ketë pluhurosur një asteroid masiv në grimca të imta pluhuri që ishin më të vogla se poleni ose sheqeri pluhur, tha Chen.