MENU
klinika

Çfarë e pret kontinentin nëse ai bëhet kryeministër i Francës

Një rrezik i ri në Evropë, njeriu që mund të “asgjësojë” Macronin

20.06.2024 - 15:06

Një dekadë më parë Jordan Bardella ishte një adoleshent i thjeshtë, duke kaluar orë të tëra pas shkollës duke qëlluar kundër luftëtarëve të armikut në videolojërat “Call of Duty”. Sot, lideri 28-vjeçar i Rally Kombëtare të së djathtës mund të jetë disa javë larg që të bëhet kryeministër i Francës, dhe më i riu i saj ndonjëherë ndonjëherë. Pas zgjedhjeve legjislative me dy raunde më 30 qershor dhe 7 korrik, partia e tij mund të fitojë mjaft vende për të formuar një qeveri. Ngjitja e partnerit të Marine Le Pen nga errësira në majë të posteve të larta është një nga më të pamundurat në politikën moderne franceze, siç shkruan prestigjozja “The Economist”. Bardella i dha një goditje vendimtare aleancës së Presidentit Emmanuel Macron në zgjedhjet evropiane. Ai njihet nga ndjekësit e tij si një figurë transformuese. Jordan Bardella, i cili mori drejtimin e Tubimit Kombëtar (RN) në 2022, pati një ndikim të rëndësishëm në zgjedhjet evropiane duke siguruar dy herë më shumë vota se aleanca centriste e Presidentit Emmanuel Macron. “Bashkatdhetarët tanë kanë shprehur dëshirën për ndryshim”, tha Bardella. Megjithatë, ai dukshëm është një rrezik për presidentin dhe idetë e tij për Francën, por edhe për Evropën.

Kush është Bardella?

Bardella, bëri fushatë për kufizimin e lëvizjes së lirë të emigrantëve duke kryer kontrolle kufitare kombëtare dhe duke tërhequr rregullat e BE-së për klimën. Partia nuk dëshiron më të largohet nga BE dhe euro, por synon t’i dobësojë ato nga brenda. I akuzuar në një debat televiziv para zgjedhjeve se ka sjellë fundin e BE-së, Bardella u kundërpërgjigj: “Unë nuk jam kundër Evropës. Unë jam kundër mënyrës se si funksionon Evropa”. Duke synuar një pozicion të rëndësishëm pushtetar në Evropë pas zgjedhjeve, Bardella e ka distancuar partinë e tij nga aleati gjerman Alternativa për Gjermaninë (AfD), duke deklaruar se nuk do të rreshtohet më me fraksionin në Parlamentin Evropian pas një sërë polemikash. Si një euroskeptik, ndoshta nuk është për t’u habitur që ai duket më pak i përkushtuar në punën e tij në Parlamentin Evropian, ku nuk ka iniciuar asnjë raport parlamentar dhe anashkalon tre të katërtat e mbledhjeve të komisionit të tij parlamentar. Kritikët e akuzojnë atë se shpenzon shumë kohë për imazhin e tij në kurriz të çështjeve vendimtare politike.

Planet për Ukrainën

Bardella, tha se ai do të siguronte municion për Ukrainën, por nuk do të dërgonte trupa franceze në vendin e shkatërruar nga lufta dhe as nuk do të dërgonte raketa me rreze të gjatë veprimi nëse ai emërohet kryeministër. “Pozicioni im nuk ka ndryshuar, dhe ai është të mbështes Ukrainën duke ofruar pajisje mbrojtëse, municione, mbështetje logjistike operacionale dhe armatime mbrojtëse për t’i mundësuar Ukrainës të mbrojë veten për të mbajtur frontin,” u tha Bardella gazetarëve të mërkurën. “Ndryshe nga presidenti Emmanuel Macron, unë jam kundër dërgimit të trupave dhe ushtarëve francezë në Ukrainë,” tha ai, duke shtuar se çizmet në terren ishin “një vijë e kuqe”. Bardella përjashtoi dërgimin e raketave me rreze të gjatë që mund të godasin territorin rus, sipas Reuters. Parisi dhe Kievi po finalizojnë planet për të dërguar trajnerë perëndimorë, përfshirë ata francezë, në Ukrainë, por tani planet janë në rrezik.

Rrezik për Francën

“Unë nuk kam ndërmend të dobësoj zërin dhe angazhimin e Francës në skenën ndërkombëtare dhe do të jem jashtëzakonisht i respektueshëm për këtë,” u tha Bardella gazetarëve, duke përsëritur se partia e tij nuk dëshiron më që Franca të tërhiqet nga komanda e integruar e NATO-s për aq kohë sa lufta në Ukrainë po vazhdon. Ndërsa Bardella dënoi “shkeljen e integritetit territorial të Ukrainës nga Kremlini”, ai shtoi se ai dëshiron “të shmangë çdo rrezik të përshkallëzimit me Rusinë, sepse Rusia është një fuqi bërthamore dhe unë jam i përkushtuar për kthimin e paqes dhe stabilitetit politik në këtë rajon.” “Unë dua që Franca të jetë në gjendje të vazhdojë riarmatimin e saj. Ambicia ime është të siguroj sovranitetin dhe autonominë strategjike”, tha Bardella.