MENU
klinika

"Muri blu” që mund t’i sigurojë fitoren presidentit

Përmbysen sondazhet, Biden kalon në epërsi ndaj Trump

21.06.2024 - 19:48

Me afrimin e zgjedhjeve të nëntorit, fushatat presidenciale të SHBA-së po përqendrohen në shtetet vendimtare që do të vendosin fituesin e Shtëpisë së Bardhë. Në një revansh të kontestuar ashpër mes Presidentit Joe Biden dhe ish-presidentit Donald Trump, të dy kandidatët kanë pak diferencë.Ndërsa vota popullore është e rëndësishme në zgjedhjet presidenciale, çelësi i fitores është sigurimi i 270 votave elektorale (nga 538), dhe parashikimet e këtij viti tregojnë një garë më të ngushtë se 2020.Kolegji Zgjedhor përbëhet nga 538 vota të ndara midis 50 shteteve. Çdo shtet merr pikë bazuar në anëtarët e delegacionit të tij të kongresit: një për çdo përfaqësues të SHBA-së dhe dy për senatorët amerikanë. Për zgjedhjet e vitit 2024, Arizona, Xhorxhia, Miçigani, Nevada, Pensilvania dhe Wisconsin janë shtete vendimtare të fushëbetejës që si demokratët ashtu edhe republikanët duhet të fitojnë për të siguruar 270 votat elektorale të nevojshme për presidencën. Nëse Trump merr ndonjë nga shtetet, veçanërisht Wisconsin, Michigan ose Pennsylvania – në nëntor, kjo nuk është mirë për Biden. Me më pak se 20 javë deri në ditën e zgjedhjeve, studiuesit politikë nga të dyja palët thonë se ky është një ndryshim për fushatat përkatëse. “Kjo është e domosdoshme,” tha Faiz Shakir, një strateg demokrat, për NBC News.

“Muri blu”

Në vitin 2020, shtetet duke përfshirë Xhorxhian, Arizonën dhe Nevadën ndihmuan në dhënien e një numri të konsiderueshëm votash elektorale për Biden, i cili doli me 306 pikë krahasuar me 232 të Trump. Megjithatë, me sondazhet e fundit që treguan se Trump kryeson presidentin në shtetet e Sunbelt dhe Xhorxhia, rruga më e drejtpërdrejtë për në Shtëpinë e Bardhë për Biden është përmes “murit blu” të mesperëndimit.”Muri blu” përbëhet nga shtete lëkundëse që përqafojnë Liqenet e Mëdha, duke përfshirë Wisconsin, Michigan dhe Pensilvani.Nëse Biden mund të arrijë të mbajë murin siç bëri në vitin 2020, ai prapë mund të fitojë zgjedhjet, edhe nëse Trump merr Arizonën, Xhorxhian dhe Nevadën.

Shtetet vendimtare

Regjistrimi i vitit 2020 po e bën atë të ndërlikuar për demokratët. Falë rënies së fundit të popullsisë në rajonin e Liqeneve të Madhe, Biden në mënyrë efektive humbi tre vota elektorale nga shtetet që fitoi atë vit, duke përfshirë një nga Michigan-i dhe Pensilvania, dhe i zhvendosi ato në shtetet që favorizonin Trumpin.Për këtë arsye, Nebraska, veçanërisht Distrikti i 2-të i Kongresit Omaha, është në fokus.Ndryshe nga pjesa tjetër e 48 shteteve, të cilat kanë një sistem fituesi-merr të gjitha, në të cilin kandidati me votën popullore merr të gjitha pikët e një shteti, Nebraska dhe Maine kanë një sistem unik votimi të ndarë. Në këtë sistem, pikët ndahen ndërmjet kandidatëve bazuar në atë se kush fiton distriktet individuale të kongresit.

Sondazhet

Për momentin, Presidenti Biden është kryesuesi në një ndeshje hipotetike kundër ish-presidentit Trump për herë të parë që nga tetori, pasi pikëpamjet pozitive të ekonomisë rriten, duke arritur nivelin e tyre më të lartë deri më tani në presidencën Biden, sipas një sondazhi të ri kombëtar të Fox News. Që nga maji, ka pasur një ndryshim me 3 pikë në garën presidenciale. Trump ishte përpara me 1 pikë muajin e kaluar, ndërsa Biden është rritur me 2 pikë sot: 50%-48%. Kjo është brenda kufijve të gabimit. Përtej vlerësimeve të përmirësuara të ekonomisë, një sërë ngjarjesh të tjera që nga sondazhi i majit mund të ndikojnë në ndryshime të vogla në preferencën e votave, duke përfshirë dënimin e Trumpit për paratë e heshtura, dënimin e Hunter Biden për gjyqin me armë , një raport pozitiv për punët në SHBA dhe urdhrin ekzekutiv të emigracionit të Biden.Mbështetja aktuale prej 50% e Bidenit është më e mira e tij në këtë cikël zgjedhor; ai nuk ka qenë përpara Trump që nga tetori 2023 dhe kjo ishte me vetëm 1 pikë (49%-48%). Ka pasur edhe një zhvendosje me 4 pikë në fletën e votimit të zgjeruar. Kur përfshihen kandidatët e tjerë të mundshëm, Biden kryeson Trumpin me 1 pikë (43%-42%), Robert F. Kennedy, Jr. merr 10% dhe Cornel West dhe Jill Stein marrin nga 2% secili.