MENU
klinika

Kaosi në seancë plenare

PS kërkon përjashtimin e 5 deputetëve të Rithemelimit (EMRAT)

10.06.2024 - 11:53

Pas kaosit të zhvilluar në seancën e së enjtes, socialistët kërkojnë përjashtimin e 5 deputetëve nga opozita.

Mësohet se PS-ja pritet të marrë masa për përjashtimin e Gazment Bardhit, Luan Baçit, Flamur Nokës, Edi Palokës dhe Ervin Salianjin. Vendimi do të merret në orën 13:00 në mbledhjen e Sekretariatit të Etikës.

Kaosi erdhi pas kërkesës së Bardhit për rikthimin e Sali Berishës në grup parlamentar demokrat, kërkesë kjo e cila gjeti kundërshtimin e shumicës, me argumentin se duhet të ketë një vendim partie, të PD-së së Lulzim Bashës.

Kujtojmë se me ndryshimin e rregullores së Kuvendit, vetëm me votat e mazhorancës, një deputet mund të përjashtohet deri në 60 ditë.

Si do ndahen deputetët në të ‘sigurtë’ apo me kandidatë

Zgjedhorja/ PS dhe PD me dy palë lista në zgjedhjet e 2025!

Si do regjistrohen emigrantët dhe do të votohet me postë

PS dhe PD bien dakord për votën e Diasporës!

Përpiqet të kursejë për ‘transformimin’

BBC, shkurton 500 vende pune!