MENU
klinika

Renditja për vitin 2024

Qytetet me koston më të lartë të jetesës!

17.06.2024 - 14:45

Kryeqyteti britanik, Londra është renditur në listën e 10 vendeve më të shtrenjta për punonjësit e huaj, në një indeks global.

Qyteti i Britanisë së Madhe është ngjitur me nëntë vende që nga viti i kaluar, duke u renditur i teti në renditjen e qyteteve me koston më të lartë të jetesës për vitin 2024 e që botohet nga “Mercer”.

Londra u ngjit më lart në listë për shkak të faktorëve që përfshijnë koston e përgjithshme të jetesës dhe çmimet e qirave. Hong Kongu ruajti vendin e parë në renditjen e këtij viti, i ndjekur nga Singapori. Qytetet zvicerane Zyrihu, Gjeneva dhe Bazeli janë pesë qytetet më të shtrenjta.

Edinburgu u rendit në vendin e 53-të, Glasgow në të 68-in, Birmingham në të 78-in, Aberdeen i 82-ti dhe Belfast i 87-ti. Parisi kapi vendin e 29-të dhe Dublini, të 41-tin.

Indeksi përfshin 226 vende në të gjithë botën. Ai mat koston krahasuese të më shumë se 200 artikujve në çdo shtet, duke përfshirë transportin, ushqimin, veshjet, mallrat elektroshtëpiake e argëtimin. Abuja në Nigeri rezultoi më pak i shtrenjti në sondazh, në vendin e 226-të.

“Mercer”, një kompani konsulenete e “Marsh McLennan”, përpilon renditjen për të ndihmuar punëdhënësit shumëkombësh të planifikojnë paketa kompensimi për punëtorët.

Renditja e qyteteve me koston më të lartë të jetesës për vitin 2024:

1. Hong Kongu

2. Singapor

3. Zyrih, Zvicër

4. Gjenevë, Zvicër

5. Bazel, Zvicër

6. Bernë, Zvicër

7. Nju Jork, SHBA

8. Londër, Britani e Madhe

9. Nassau, Bahamas

10. Los Anxhelos, SHBA.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Shumë shqiptarë jetojnë e punojnë atje...

6 profesionet më të paguara në shtetin gjerman

Përgjigjia e gabuar mund të falimentojë qeveritë

‘The Economist’: Si duhet të përballet Europa me krizën e energjisë?


Taksë edhe për pasagjerët që vijnë me anije

Spanja merr masa për të kufizuar turizmin masiv

Si do ndikonte tek shtresa e mesme

Tjetër tatim për shtëpitë e dyta?

“Peshën kryesore e zënë vizitorët nga Evropa Jugore”

INSTAT: Në 5 muaj u regjistruan mbi 3 milionë turistë evropianë

Dikur mjet kryesor transport, sot “e braktisur”

Rilindja e hekurudhave shqiptare, trenat funksionalë në 2025