MENU
klinika

Kush janë tre “shënjestrat” e para

Rezoluta për Srebenicën, Dodik “dënon” shtetet që votuan pro

06.06.2024 - 12:51

Milorad Dodik, mesa duket me instruksionet e mikut të tij Aleksandër Vuçiç, po vazhdon betejën e tij për ta shpallur të pavlefshëm votimin në Nju Jork për gjenocidin e Srebenicës. Jo vetëm me idenë për ndryshimin e emrit, por me planin e hakmarrjes ndaj të gjitha vendeve që nuk i dolën krah në Asamblenë e Kombeve të Bashkuara. Ministrat në Këshillin e Ministrave të BiH, të kontrolluar nga udhëheqësi serb i Bosnjës, Milorad Dodik, bllokuan miratimin e një vendimi që do t’u lejonte qytetarëve të Sllovenisë, Polonisë dhe Rumanisë të votonin në misionet diplomatike të atyre vendeve dhe doli se ky ishte një akt hakmarrje për mbështetjen e rezolutës për Srebrenicën. Këshilli i Ministrave të BeH-së dërgoi një deklaratë të shkurtër për mediat ku thuhej se në dy raunde votimi, ai organ “nuk ra dakord” për të lejuar organizimin e votimit në zgjedhjet për Parlamentin Evropian dhe zgjedhjet lokale në ambasadat dhe konsullatat e Sllovenisë. , Polonia dhe Rumania, por nuk u sqarua se kush ishte pro dhe kush kundër vendimit që zakonisht merret në mënyrë rutinore.

Hakmarrja e Dodik

Mediat lokale raportuan se kërkesat e Lubjanës, Varshavës dhe Bukureshtit u refuzuan nga ministrat e Dodik. Për këtë ata përdorën sistemin e vendimmarrjes sipas të cilit çdo vendim i Këshillit të Ministrave kërkon pëlqimin e të paktën një ministri nga çdo komb përbërës. Vetëm të mërkurën Ministri i Tregtisë së Jashtme dhe Marrëdhënieve Ekonomike të BiH Stasha Kosharac e konfirmoi atë në mënyrë eksplicite. “Ne ju paralajmëruam se rezoluta për Srebrenicën do të kishte pasoja negative politike në Bosnje dhe Hercegovinë. Ju i shpërfillët pikëpamjet dhe argumentet tona. Tani merrni përgjegjësi dhe mësohuni me këtë lloj qëndrimi ndaj vendeve që e mbështetën rezolutën e turpshme”, ka shkruar ky bashkëpunëtor i Dodik në një postim në Instagram. Sllovenia, Polonia dhe Rumania ishin ndër 84 vendet që, në seancën e Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së në maj, mbështetën rezolutën për përkujtimin e viktimave të gjenocidit të Srebrenicës të kryer kundër boshnjakëve në vitin 1995 nga anëtarë të ushtrisë dhe policisë serbe të Bosnjës. Miratimi i atij dokumenti u kundërshtua ashpër nga Serbia si dhe nga autoritetet e Republikës Srpska, me pretendime të pabaza se në këtë mënyrë i gjithë populli serb u shpall gjenocid.

Tre vende në shënjestër

Ministri i Punëve të Jashtme të BeH-së, Elmedin Konakoviç, e quajti turp qytetërues veprimin e ministrave serbë në Këshillin e Ministrave të BeH-së, duke theksuar se pas tij qëndron Dodik dhe politika e tij, e cila përbën bllokada të vazhdueshme. Kosharac u përgjigj se politika boshnjake dhe jo Dodik ishte fajtore për bllokadat. Konakoviç të mërkurën ishte për një vizitë zyrtare në Bukuresht ku u takua me presidentin rumun Klaus Iohannis dhe në komunikatën për media që më pas u dha për media nga Ministria e Punëve të Jashtme të Bosnjë-Hercegovinës, thuhet se marrëdhëniet ndërmjet të dy vendet janë të mira dhe miqësore dhe nuk ka pyetje të hapura. Përveç kësaj, Konakoviç falënderoi Iohannis për mbështetjen e Rumanisë për miratimin e rezolutës për Srebrenicën, dhe as nuk u përmend problemi me ndalimin e votimit në Bosnje dhe Hercegovinë. Por kjo është arsyeja pse ambasadori slloven Damjan Sedar kritikoi veprimin e ministrave serbë . Ai u tha mediave lokale se ata nuk mund t’i kuptojnë ndalimet dhe sjelljet e tilla në Slloveni, veçanërisht kur e dini se sa shumë ka bërë Lubjana për të mbështetur rrugën evropiane të BiH.

Ideja e fundit

Sakaq, Dodik së fundmi shtroi propozimin për ndryshimin e emrit të Srebrenicës, ku u krye gjenocidi i popullatës boshnjake në vitin 1995. Presidenti i Republikës Srpska Milorad Dodik tha se ideja për ndryshimin e emrit ka nisur në Srebrenicë dhe nëse Kuvendi Komunal vendos ta ndryshojë atë, RS do të miratojë një ligj dhe do ta shpallë atë të vlefshëm. Dodik theksoi se njerëzit që jetojnë atje “kanë mjaftueshëm etiketa të lidhura me atë toponim”. Hapi i radhës, më shumë duket si akt manipulimi, për të fshirë një njollë në reputacionin e tij dhe presidenti serb Aleksandër Vuçiçit.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Votimi në Nju Jork “përndjek” Vuçiçin

Si po tenton Dodik të mohojë gjenocidin në Srebenicë


Marrëveshja për normalizimin e marrëdhënieve

Skadon afati i Kosovës e Serbisë për dërgimin e komenteve

çfarë pritet të ndodhë deri në fund të vitit

Vuçiç bisedon me Melonin, “premtimi” i kryeministres italiane

Lëvizjet që kanë nxitur polemika në Sarajevë

Vucic ‘hidh e prit’ me politikanët e Bosnjë-Hercegovinës

Çfarë ka marrë në këmbim Aleksandër Vuçiç

Miniera e litiumit, politikanët serbë zbardhin prapaskenat