MENU
klinika

Përgjigjet mjeku

Sa kohë i duhet mëlçisë që të shërohet nga alkooli?

12.06.2024 - 09:20

“Pyet mjekun” është rubrika më e re, një platformë që bën të mundur kontaktin ndërmjet mjekut dhe pacientit.

Nëse keni ndonjë pyetje, për gjithçka që ju shqetëson në shëndetin tuaj, këtu do të merrni përgjigje nga mjekë me eksperiencë, pa rezervime takimesh dhe duke shmangur radhët e gjata.

Pacienti: Sa kohë i duhet mëlçisë që të shërohet nga alkooli?

Mjeku: Alkooli është një nga shkaqet më të zakonshme të dëmtimit të mëlçisë. Konsumimi i tepërt i alkoolit mund të çojë në një sërë problemesh shëndetësore, duke përfshirë mëlçinë yndyrore, hepatitin alkoolik dhe cirrozën e mëlçisë.

Por sa kohë i duhet mëlçisë që të rikuperohet pasi të ndalojmë së piri alkool?

Efekti i alkoolit në mëlçi

Mëlçia është një organ që luan një rol kyç në shpërbërjen e alkoolit. Megjithatë, ky proces ngarkon rëndë mëlçinë. Alkooli ndërhyn në mënyrën se si mëlçia përpunon yndyrën, duke bërë që yndyra të grumbullohet në qelizat e mëlçisë. Nëse kjo ndodh në një masë të tepërt, zhvillohet mëlçia yndyrore. Është faza e parë e sëmundjes alkoolike të mëlçisë.

Konsumimi i mëtejshëm i tepërt i alkoolit mund të çojë në inflamacion të mëlçisë, dmth. hepatiti alkoolik. Simptomat mund të përfshijnë verdhëz, ethe dhe dhimbje barku. Nëse pirja vazhdon, cirroza – dëmtim i përhershëm dhe dhëmbëza e mëlçisë – mund të zhvillohet. Cirroza është një gjendje kërcënuese për jetën që mund të çojë në dështim të mëlçisë.

Rimëkëmbja e mëlçisë pas ndërprerjes së pirjes

Lajmi i mirë është se mëlçia ka një aftësi të mahnitshme për të rigjeneruar veten. Nëse konsumimi i alkoolit ndërpritet përpara se të ndodhë dëmtimi i përhershëm, mëlçia mund të shërohet plotësisht.

Një muaj pa alkool

Tashmë pas një muaji abstenim nga alkooli, mëlçia fillon procesin e detoksifikimit dhe rikuperimit. Ai ka filluar të heqë qafe yndyrën e tepërt që ka grumbulluar për shkak të alkoolit. Ky proces rikuperimi i mëlçisë mund të zgjasë 4 deri në 8 javë, në varësi të dëmtimit të rëndë të mëlçisë.

Hulumtimet kanë treguar se edhe konsumimi i moderuar i alkoolit mund të çojë në depozitime yndyrore në mëlçi. Një studim zbuloi se disa gota verë në ditë për 2-3 javë mund të rezultojnë në zhvillimin e mëlçisë yndyrore tek gratë. Prandaj, edhe nëse nuk pini shumë alkool, një periudhë abstinence mund të japë një kontribut të rëndësishëm në shëndetin tuaj të mëlçisë.

Përfitime të tjera të lënies së alkoolit

Përveç mëlçisë, edhe pjesë të tjera të trupit fillojnë të ndjejnë përfitimet e ndërprerjes së pirjes. Lëkura bëhet më elastike dhe duket më e shëndetshme sepse alkooli përshpejton plakjen e lëkurës. Dehidratimi i shkaktuar nga alkooli mund ta bëjë lëkurën të thatë dhe të shurdhër. Pas një muaji pa alkool, çehrja përmirësohet dukshëm.

Gjumi përmirësohet edhe pas një jave sepse alkooli prish ciklet e gjumit. Edhe pse shumë besojnë se alkooli i bën ata të përgjumur, cilësia e atij gjumi është dukshëm më e keqe. Pa alkool, gjumi bëhet më i thellë dhe më gjallërues.

Tretja normalizohet dhe urthi i shkaktuar nga alkooli ndalon. Alkooli irriton mukozën e stomakut dhe mund të shkaktojë gastrit. Ndalimi i pirjes lejon që këto dëmtime të shërohen.

Pesha shpesh bie pasi ndaloni së piri. Alkooli është i pasur me kalori të fshehura – një gotë verë mund të përmbajë mbi 200 kalori. Duke eliminuar këto kalori boshe dhe duke bërë pak aktivitet fizik, humbja e peshës është pothuajse e garantuar.

Rimëkëmbja afatgjatë

Nëse abstenimi nga alkooli vazhdon, trupi vazhdon rrugën e tij drejt rimëkëmbjes së plotë. Pas rreth 3 muajsh, qelizat e gjakut rinovohen. Për shkak se alkooli i bën qelizat e gjakut më të mëdha, duke e bërë më të vështirë transportimin e oksigjenit në të gjithë trupin, ky freskues do t’ju bëjë të ndiheni më energjikë dhe të shëndetshëm.

Shëndeti mendor gjithashtu përmirësohet. Alkooli është një depresant dhe mund të rrisë ndjenjat e ankthit dhe depresionit. Pa të, disponimi stabilizohet dhe bëhet më pozitiv.

Sigurisht, shpejtësia dhe shkalla e rikuperimit varet nga sa e dëmtuar nga alkooli ishte mëlçia juaj para se të ndalonit së piri. Nëse cirroza është zhvilluar, dëmtimi është fatkeqësisht i përhershëm. Megjithatë, edhe në këtë rast, ndalimi i pirjes është i nevojshëm për të parandaluar përkeqësimin e mëtejshëm të mëlçisë dhe organeve të tjera.

Alkooli mund të ketë efekte shkatërruese për mëlçinë dhe shëndetin në përgjithësi. Megjithatë, trupi ynë, veçanërisht mëlçia, ka një aftësi të jashtëzakonshme për t’u rikuperuar kur i japim një shans. Tashmë pas një muaji pa alkool, mëlçia fillon një proces detoksifikimi dhe rigjenerimi. Brenda pak muajsh mund të ndjejmë përmirësime të rëndësishme në shëndetin dhe mirëqenien tonë të përgjithshme.

Çelësi është të ndaloni pirjen e tepërt përpara se të ndodhin dëme të pariparueshme. Mëlçia jonë është elastike, por jo e pathyeshme. Nëse zgjedhim shëndetin dhe refuzojmë alkoolin, trupi ynë do të jetë pafundësisht mirënjohës. Të jetosh një jetë pa alkool mund të jetë sfiduese, por shpërblimet – në formën e shëndetit më të mirë, më shumë energji dhe një cilësi të përmirësuar të jetës – janë të paçmueshme.

Nëse keni edhe ju pyetje, dhe doni të merrni një përgjigje të shpejtë nga mjekët e “spitalit tonë online”, klikoni këtu. Identiteti juaj do të mbetet anonim.