MENU
klinika

Votimi në Nju Jork “përndjek” Vuçiçin

Si po tenton Dodik të mohojë gjenocidin në Srebenicë

05.06.2024 - 12:58

Presidenti i Republikës Srpska Milorad Dodik, i mbështetur nga presidenti serb Aleksandër Vuçiç, vazhdojnë të mohojnë gjenocidin në Srebrenicë, ndonëse tani gjithçka është faktike, pas një votimi në Nju Jork. Miku i afërt i Putinit dhe marioneta e Aleksandër Vuçiçit, nuk pushon kurrë së tronditur me nacionalizmin ekstrem serb që kërcënon stabilitetin e Bosnjë-Hercegovinës dhe rajonit të Evropës Juglindore. Ideja e fundit është ndryshimi i emrit të Srebrenicës, ku u krye gjenocidi i popullatës boshnjake në vitin 1995. Hapi i radhës, më shumë duket si akt manipulimi, për të fshirë një njollë në reputacionin e tij dhe Vuçiçit. Synimi i Dodik për të ndryshuar emrin e tij vjen pasi rezoluta për gjenocidin në Srebrenicë u miratua në Asamblenë e Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara me rezistencë të ashpër nga Serbia. Me konspiracionin e një situate të paqëndrueshme gjeopolitike në botë, të shkaktuar mbi të gjitha nga agresioni rus kundër Ukrainës, ku Kremlini inkurajon qëllimisht destabilitetin në Ballkan përmes politikës “bota serbe” e promovuar nga Aleksandër Vuçiç, tensionet duket se shkojnë në pikë vlimi.

Ndryshimi i emrit

Presidenti i Republikës Srpska Milorad Dodik tha se ideja për ndryshimin e emrit ka nisur në Srebrenicë dhe nëse Kuvendi Komunal vendos ta ndryshojë atë, RS do të miratojë një ligj dhe do ta shpallë atë të vlefshëm. Dodik theksoi se njerëzit që jetojnë atje “kanë mjaftueshëm etiketa të lidhura me atë toponim”. “Unë besoj se njerëzit kanë të drejtë të shprehen për këtë. Sipas procedurës së përcaktuar me ligj, nëse Kuvendi Komunal i Srebrenicës merr një vendim për ta ndryshuar atë emër në një tjetër, atëherë Republika Srpska do të miratojë një ligj dhe do ta shpallë atë të vlefshëm. Unë nuk kam asgjë për të thënë se punoj, pavarësisht nëse boshnjakëve u pëlqente, “tha Dodik. Dodik tha për TV “Prva” se, duke gjykuar nga reagimet e boshnjakëve, me siguri do të jetë temë e nxehtë tani dhe deklaroi se për një kohë të gjatë është bërë përpjekje që parashtesa “boshnjake” të vendoset në sa më shumë emra.

Mohimi i gjenocidit

Senada Shelo Shabiç, këshilltare shkencore në Departamentin për Marrëdhëniet Ndërkombëtare Ekonomike dhe Politike të Institutit për Zhvillim dhe Marrëdhënie Ndërkombëtare (IRMO) në Zagreb, beson se qëllimi i Milorad Dodik për të riemërtuar Srebrenicën krijon hapësirë ??minimale për të mohuar gjenocidin, për të forcuar diskursin nacionalist. “Ai do të përpiqet t’u tregohet votuesve të tij, si mbrojtës i krenarisë, nderit dhe lavdisë serbe”, tha Shelo Shabiç. “Kjo është vetëm zgjatje e krizës që ka kohë që po vazhdon dhe një hap shtesë drejt antagonizmit brenda Bosnjë-Hercegovinës, duke thelluar krizën brenda vetë vendit dhe duke i dërguar një mesazh Perëndimit që populli serb, ose së paku një pjesë që ata mendojnë se i përfaqëson ata, ka një vizion tjetër për botën, vlera të ndryshme – një largim nga Perëndimi, nga të gjitha premtimet për afrimin me BE dhe zbatimin e reformave”, tha këshilltarja.

Mesazhi për Perëndimin

Disa analistë besojnë se në këtë mënyrë Dodik po përpiqet të fshijë dhe ndryshojë historinë, me të cilën pajtohet edhe këshilltarja shkencore nga Instituti për Zhvillim dhe Marrëdhënie Ndërkombëtare. “Sigurisht që ai po përpiqet dhe mosnjohja e vendimeve të Gjykatës së Hagës dhe mosnjohja e rezolutës shumë beninje për Srebrenicën, të miratuar në Asamblenë e Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara, është vetëm një vazhdim i retorikës dhe politikë që e zbaton prej një dekade dhe nuk ka qenë i tillë më parë. Ky është një ndryshim kursi dhe një përgjigje ndaj zhgënjimit me Perëndimin”, thotë Shabiç. Aktorë të caktuar në Bosnje-Hercegovinë po llogarisin në faktin se ideja e tij me siguri nuk do të kalojë sepse, me sa duket, nëse miratohet, duhet të anulohet nga përfaqësuesi i lartë në Bosnje-Hercegovinë. Përpjekjet për ta quajtur Foça Srbinje ose për të riemërtuar Sarajevën Lindore në Sarajevë Serbe tashmë kanë dështuar. Schmidt sigurisht ka autoritetin për të marrë vendime sepse ai është instanca më e lartë e vendimmarrjes sipas strukturës aktuale të Bosnjës dhe Hercegovinës.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


“Përçahen” Serbia dhe Mali i Zi

Rezoluta për Srebenicën, Spajiç bën “autogol”

Serbia “i tregon dhëmbët” Malit të Zi dhe Greqisë

Pse vendimi për Srebenicën do të ndryshojë ekuilibrat në rajon


Marrëveshja për normalizimin e marrëdhënieve

Skadon afati i Kosovës e Serbisë për dërgimin e komenteve

çfarë pritet të ndodhë deri në fund të vitit

Vuçiç bisedon me Melonin, “premtimi” i kryeministres italiane

Lëvizjet që kanë nxitur polemika në Sarajevë

Vucic ‘hidh e prit’ me politikanët e Bosnjë-Hercegovinës

Çfarë ka marrë në këmbim Aleksandër Vuçiç

Miniera e litiumit, politikanët serbë zbardhin prapaskenat