MENU
klinika

Zgjedhja e Belerit eurodeputet

Spahiu: KQZ të shpallë urgjentisht zgjedhje në Himarë!

10.06.2024 - 10:25

Kreshnik Spahiu ka reaguar pasi Fredi Beleri edhe pse ndodhet pas hekurave në burgun e Fierit, ku vuan dënimin e drejtësisë shqiptare për shitblerje votash, siguroi një vend në Parlamentin Evropian, si eurodeputet i forcës politike të kryeministrit grek, Kyriakos Mitsotakis, Demokracia e Re.

Përmes një reagimi në Facebbok, Spahiu shkruan se KQZ duhet të shpallë urgjentisht zgjedhjet e parakohëshme në Himarë sepse Beleri ka konflikt interesi dhe nuk mund jetë i zgjedhur në dy organe njëkohësisht.

”Fredi Beleri u zgjodh Eurodeputet. KQZ duhet të shpallë urgjentisht zgjedhjet e parakohëshme Himarë sepse Fredi Beleri ka konflikt interesi dhe nuk mund jetë i zgjedhur në dy organe njëkohësisht.

Beleri s’mund jetë Eurodeputet dhe Kryetar Bashkie në Himarë. (Kushtetuata e Shqipërisë)

P.S. Ligjërisht zgjedhjet duhet ishin shpall një muaj më parë, që kur Mikotakis e zyrtarzoi listën e eurodeputetve)”, shkruan Spahiu.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


“Demokracia e Re” triumfon në Greqi

Fredi Beleri i treti më i votuar, drejt Parlamentit Europian