MENU
klinika

Çfarë është “triada bërthamore”

Tre armiqtë kryesorë të SHBA “i japin zemër” Rusisë

22.06.2024 - 14:06

Rusia mund të zgjerojë bashkëpunimin e saj me Kinën, Iranin dhe Korenë e Veriut në ndarjen e teknologjive të ndjeshme që mund të kërcënojnë SHBA-në dhe aleatët e saj edhe pas përfundimit të luftës në Ukrainë, shkruan Wall Street Journal, duke cituar zyrtarë të lartë të ushtrisë dhe inteligjencës amerikane.Shpejtësia me të cilën kundërshtarët amerikanë po zgjerojnë dhe thellojnë bashkëpunimin e tyre ushtarak dhe të inteligjencës ka shqetësuar analistët e inteligjencës amerikane, shkruan gazeta, pasi presidenti rus Vladimir Putin nënshkroi një marrëveshje të re gjithëpërfshirëse të sigurisë me liderin e Koresë së Veriut , Kim Jong-un. Rusia dikur votoi në Këshillin e Sigurimit që OKB-ja të vendoste sanksione ndaj Koresë së Veriut për programet e saj të rrezikshme bërthamore dhe satelitore, dhe tani vendet janë në gjendje të lënë mënjanë fërkimet historike për të kundërshtuar kolektivisht atë që ata e shohin si dominim global të SHBA-së.

Kërcënimi i Vladimir Putin

Duket se e gjithë kjo situatë, i ka dhënë zemër presidentit rus Vladimir Putin, i cili i ka dërguar një mesazh të qartë Perëndimit: Rusia do të vazhdojë të zhvillojë treshen e saj bërthamore. Presidenti rus u takua me të diplomuarit e universiteteve ushtarake në Kremlin dhe shpjegoi se Moska synon të forcojë sa më shpejt armët më të frikshme në arsenalin e saj. Pas marrëveshjes për ndihmën e ndërsjellë në rast agresioni ushtarak me Korenë e Veriut, Putin deklaroi nga Hanoi se Federata Ruse “po mendonte për ndryshime të mundshme në doktrinën e saj bërthamore “. Majin e kaluar, Cari në vend të kësaj udhëzoi Shtabin e Përgjithshëm të përgatitej për stërvitjet mbi përdorimin e armëve bërthamore jostrategjike që përfshinin marinën dhe trupat e vendosura pranë kufirit ukrainas. “Planet tona përfshijnë vazhdimin e zhvillimit të treshes sonë si një garanci për parandalimin strategjik dhe ruajtjen e ekuilibrit të forcave në botë ,” tha Putin, duke shpjeguar se Rusia do të forcojë treshen e saj bërthamore.

Ndryshimi i doktrinës

Orët e fundit, në Vietnam për një udhëtim shtetëror, vetë Putini kishte deklaruar se po shqyrtonte mundësinë e ndryshimit të doktrinës ruse për armët bërthamore për shkak të zhvillimit të pajisjeve shpërthyese bërthamore me fuqi shumë të ulët nga kundërshtarët e vendit të tij. Moska “po mendon për ndryshime të mundshme në doktrinën e saj bërthamore. Për momentin ne nuk kemi ende nevojë “të fillojmë një sulm bërthamor parandalues, por në një ” sulm hakmarrës ” të mundshëm ” armiku “do të shkatërrohet me siguri”, kishte thënë udhëheqësi rus. Pavarësisht paralajmërimeve sipërfaqësore dhe kërcënimeve propagandistike, Buletini i Shkencëtarëve Atomik shkruante se Perëndimi duhet të fillojë t’i marrë më seriozisht kërcënimet bërthamore të Rusisë. Stërvitjet e urdhëruara nga Moska më 6 maj në fakt shënuan shpalljen e parë publike të stërvitjeve ushtarake me armë bërthamore që nga nisja e luftës në Ukrainë. Manovrat, fillimisht përfshinin gjithashtu Bjellorusinë, e cila ra dakord të presë armët taktike bërthamore ruse në territorin e saj në qershor 2022.

Triada bërthamore

Triada bërthamore, është në thelb një strukturë e forcave ushtarake me tre anë që përbëhet nga raketa bërthamore të lëshuara nga toka, nëndetëse të armatosura me raketa bërthamore dhe avionë strategjikë me bomba dhe raketa bërthamore.Rusia ka pak më pak se 6000 armë bërthamore – arsenali më i madh bërthamor në botë – dhe mund të lëshojë armët e saj bërthamore nga raketat me bazë tokësore, nga nëndetëset ose nga avionët. Armët bërthamore ruse variojnë gjerësisht në rendiment shkatërrues – nga armët ekuivalente me qindra kiloton TNT deri te të ashtuquajturat armë bërthamore “taktike” që kryesisht variojnë nga rreth 10-100 kiloton. Por përdorimi i qoftë edhe një prej këtyre armëve bërthamore “më të vogla” do të kishte pasoja shkatërruese humanitare. Bomba që shkatërroi Hiroshimën dhe vrau rreth 140,000 njerëz deri në fund të vitit 1945, me një rendiment prej 15 kilotone, është sa një nga armët më të vogla në arsenalin rus.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Ish-Presidenti kroat: Dodik e Vuçiç faktorë përçarës

“Qeveria serbe do mundohet të ulet në dy karrige…”

Intervista e studiuesit bullgar për Deutsche Welle

“Muajt e ardhshëm, më të vështirët në historinë e BE”

Paralajmërimi i ligjvënësit më të lartë të Rusisë

“‘Gjeni rubla’ nëse doni naftë, drithëra ose metale nga ne!”


Trump i frikësohet potencialit të saj në debat

Kush është Kamala Harris?

"Nder i madh të shërbeja në këtë detyrë!"

Zgjedhjet në SHBA/ Joe Biden tërhiqet nga gara!