MENU
klinika

Pse dënimi me burg do të ishte katastrofë në SHBA

‘Lufta’ e Trump me gjyqtarët po bëhet gjithnjë e më e egër

14.06.2024 - 14:51

Prokurorët federalë në Uashington po përballen me një sërë çështjesh korrupsioni kundër zyrtarëve të zgjedhur gjatë një sezoni fushate të shënuar nga kritika jashtëzakonisht agresive ndaj prokurorëve dhe shtetit të së drejtës.Republikanët e Dhomës së Përfaqësuesve kanë qenë të pamëshirshëm në akuzat e tyre se Departamenti i Drejtësisë është “armatosur”. Kandidati i tyre i supozuar për president, Donald Trump, nënçmon në mënyrë të përsëritur Këshilltarin Special Jack Smith, dy ndjekjet penale të të cilit ndaj Trump dhe një dënim i palidhur për krime në Nju Jork po lidhen të gjitha nga mbështetësit e tij për të fyer motivet e prokurorëve të karrierës. Më pak e vënë re është se si kjo klimë ndikon në një zyrë që dikur drejtonte Smith, Seksioni i Integritetit Publik, pasi funksionon përpara zgjedhjeve të nëntorit dhe më tej. Grupi për dekada ka mbikëqyrur çështjet më të ndjeshme të korrupsionit politik dhe këtë vit po drejton ndjekjet penale ose hetimet e Republikanëve ndër të tjera.

Mesazhi i bujshëm

Ish-presidenti Donald Trump ka nxitur reagime të ashpra emailin e fundit të fushatës së tij për mbledhjen e fondeve, të cilin kritikët e quajtën “të neveritshëm” dhe të “rrezikshëm”. Titulli i emailit ishte: “Nxirrni gijotinën!” “Ata duan që të më pushkatojnëpas këtij vendimi”, pohoi Trump në një mbledhjefondesh qëJim Acosta i CNN ndau në X, dikur Twitter. Costa pyeti nëse kandidati i supozuar presidencial i GOP ishte vërtet “jashtë kontrollit” pas dënimit të tij për gjyq për para të heshtura muajin e kaluar.Trump, i cili javët e fundit ka shtuar retorikën e tij për të kërkuar hakmarrje ndaj rivalëve të tij nëse fiton përsëri Shtëpinë e Bardhë në nëntor, i pyeti mbështetësit nëse e mbanin mend “kur ajo e sëmurë Kathy Griffin bëri xhiron me kokën time të prerë kur isha President?!” Komediani Griffin u hetua nga Shërbimi Sekret në vitin 2017 pasi ajo ndau një foto në internet të saj duke mbajtur atë që i ngjante kokës së prerë të Trumpit të lyer me gjak të rremë. “E majta radikale brohoriste! Obama dhe Biden heshtën! Dhe lajmet e rreme e shpërthejnë atë kudo!”, vazhdonte emaili. Kritikët e tjerë dënuan gjithashtu emailin.

Rreziqet

Megjithatë, dhuna dhe urrejtja shkon shumë përtej kësaj. “Identifikoni anëtarët e jurisë, identifikoni menjëherë”. Ky ishte mesazhi i shfaqur para pak javësh në një faqe të quajtur “The Donald”, e cila ishte shumë e pëlqyer nga pjesëmarrësit në sulmin ndaj Kongresit më 6 janar, e cila u bën thirrje mbështetësve të Donald Trump që të përpiqen të gjejnë emrat dhe veçanërisht adresat e 12 anëtarëve të jurisë, që dënuan ish-presidentin të enjten e kaluar në gjyqin e Nju Jorkut për akuza financiare të lidhura me aferën Stormy Daniels. Postimi, i hequr menjëherë pas publikimit të tij, u identifikua nga Advance Democracy, një grup që po gjen, pas dënimit të Trump, një trafik të madh kërcënimesh në internet kundër gjyqtarit Juan Merchan dhe prokurorit të Manhattanit, Alvin Bragg.

Dënimi me burg

Pasi u bë ish-presidenti i parë që përballet me akuza penale, Donald Trump përballet me një tjetër të parë historike muajin e ardhshëm: Ai mund të bëhet ish-presidenti i parë në historinë e SHBA që do të urdhërohet me burg kur të dënohet për çështjen e tij të parave në Nju Jork. Disa ekspertë i thanë ABC News se shanset janë kundër ish-presidentit që të shërbejë në çdo kohë pas hekurave përpara zgjedhjeve të 2024-ës, pasi një juri në maj e shpalli atë fajtor për 34 akuza për falsifikim të të dhënave të biznesit. Por është e mundur që natyra dhe rrethanat e sjelljes së pretenduar kriminale të Trump – përveç mungesës së pendimit dhe sjelljes së tij gjatë gjyqit – mund t’i japin gjyqtarit Juan Merchan justifikimin për të vendosur një dënim që përfshin kohën e burgut, thanë disa ekspertë për ABC News.Pavarësisht nga dënimi, ekspertët ranë dakord gjerësisht se dënimi i Trump ka shumë të ngjarë të qëndrojë në pritje të apelit të tij – një proces që mund të zgjasë diku nga muaj në një vit – që do të thotë se ish-presidenti ka të ngjarë të shmangë vuajtjen e ndonjë pjese të dënimit deri pas zgjedhjet e vitit 2024.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Kur mund të merret vendimi përfundimtar

3 mënyrat se si mund të përfundojë gjyqi i Trumpit