MENU
klinika

Jo vetëm uji ju freskon!

Ushqimet që ju ndihmojnë të hidratoheni gjatë ditëve të nxehta

12.06.2024 - 08:50

Gjatë verës duhet të mendoni për dehidratimin që mund të pësojë trupi juaj. Temperaturat e larta dhe lagështia e verës ju bëjnë të djersiteni dhe prishin ekuilibrin e elektroliteve (minerale që ndihmojnë në ruajtjen e niveleve të duhura të lëngjeve).

Pa ekuilibrin e duhur të elektroliteve, dhe pa pirë ujë që ju ndihmon të zëvendësoni lëngjet që humbisni, fillon dehidrimi, pra hidratimi i dobët i trupit.

Kastraveca

Është një nga perimet më hidratuese dhe gjithashtu është e mbushur me vitaminë C.

Kosi

Kosi përmban proteina, karbohidrate, kalcium dhe 85% ujë.

Shalqiri

Është plot me ujë! Shalqiri është një nga frutat më freskues dhe është një rostiçer i shkëlqyer qoftë i vetëm ose i kombinuar me djathë.