MENU
klinika

Çfarë të shmangni

Vala e të nxehtit, çfarë duhet të bëni

15.06.2024 - 11:12

Kur temperatura e mjedisit tejkalon kufijtë e lejuar të trupit të njeriut në kombinim me faktorë të tjerë (lagështia, apnea, etj. ) , krijohen kushte patologjike të shkallëve të ndryshme të ashpërsisë.

Valët e të nxehtit dhe simptomat

Simptomat fillestare të të prekurve nga vala e të nxehtit janë:

-dhimbje koke të forta,

-dobësi,

-ndjenjën e pagesës,

-tendenca për të fikët,

-rënie të presionit të gjakut,

-sëmundja e lëvizjes,

-të vjella

Sindroma dhe simptomat e goditjes nga nxehtësia

Sindroma e goditjes nga nxehtësia manifestohet nga:

-rritje e papritur e temperaturës së trupit (> 40,5 °C),

-lëkurë e kuqe, e nxehtë dhe e thatë (djersitja është ndalur);

-gjuhë e thatë e fryrë,

-palpitacion,

-takipnea,

-etje e fortë,

-dhimbje koke,

-të vjella,

-marramendje,

-konfuzion,

-pamundësia për t’u orientuar dhe folur qartë,

-sjellje agresive ose të çuditshme,

-spazma,

-humbja e vetëdijes

Ndihma e parë: Si të merreni me simptomat

Trajtimi i personave me simptomat e mësipërme duhet të kryhet, mundësisht në ambientet e infermierisë, por si ndihmë e parë deri në transferimin tek ata, duhet të merren masa të menjëhershme për uljen e temperaturës së trupit:

-Lëvizeni personin me goditje të nxehtësisë menjëherë në një vend të freskët, të ajrosur, me hije, mundësisht me ajër të kondicionuar

-hiqini rrobat

-aplikoni pako akulli ose pako të ftohta në zonën e qafës, sqetullave dhe ijeve

-vendoseni në një banjë ose dush me ujë të ftohtë ose spërkateni me ujë të ftohtë

-jepini atij gllënjka të vogla me lëngje të freskëta (ujë ose lëng frutash të holluar, 1 pjesë lëng në 4 pjesë ujë) etj.

Vëmendje ndaj grupeve vulnerabël

Grupet e ndjeshme ndaj temperaturave të larta duhet të konsultohen me mjekun e tyre për modifikimet e mundshme të dozës:

-të moshuar

-foshnjat dhe fëmijët e vegjël

-gratë shtatzëna dhe laktuese

-njerëzit që janë mbipeshë ose obezë

-njerëzit që punojnë ose ushtrohen fuqishëm në një mjedis të nxehtë

-personat me sëmundje kronike (sëmundje kardiovaskulare, hipertension, diabet mellitus, sëmundje të mushkërive, sëmundje të veshkave, sëmundje të mëlçisë, sëmundje mendore, çmenduri, alkoolizëm ose abuzim me drogë, etj.)

-njerëzit me një sëmundje akute, të tilla si një infeksion me ethe ose gastroenterit (diarre dhe/ose të vjella)

-personat që për arsye thjesht mjekësore marrin ilaçe për sëmundjet e tyre kronike, si p.sh. diuretikët, antikolinergjikët, ilaçet psikotrope, hormonet (përfshirë insulinën dhe tabletat antidiabetike).

10 masa paraprake kundër të nxehtit

-Qëndroni në zona me ajër të kondicionuar.

-Vishuni të lehta dhe të rehatshme me veshje me ngjyrë të çelur prej materiali poroz për të lehtësuar ajrosjen e trupit dhe avullimin e djersës.

-Vendosni një kapele të bërë nga materiali që lejon ajrosjen e kokës.

-Vishni syze dielli me ngjyrë të zezë ose të errët me lente që bllokojnë diellin.

-Shmangni ekspozimin në diell, veçanërisht për foshnjat dhe të moshuarit.

-Shmangni punën e rëndë fizike.

-Shmangni udhëtimet e gjata me mjete transporti pa ajër të kondicionuar.

-Merrni disa dush të vakët gjatë ditës dhe aplikoni kompresa të ftohta në kokë dhe qafë.

-Konsumoni vakte të vogla dhe të lehta me pak yndyrë, me theks në marrjen e frutave dhe perimeve.

-Pini shumë lëngje (ujë dhe lëngje frutash), veçanërisht foshnjat dhe të moshuarit, dhe shmangni alkoolin. Nëse djersitja është e bollshme, rekomandohet marrja shtesë e dozave të vogla të kripës.

Njerëzit që vuajnë nga sëmundjet kronike duhet të konsultohen me mjekun e tyre kurues, të marrin udhëzime shtesë në varësi të gjendjes së tyre dhe të udhëzohen për ndryshimet e mundshme të dozës .

Të moshuarit nuk duhet të lihen vetëm, por duhet t’i sigurohet një person për kujdesin e përditshëm.

Vendi i punës duhet të ketë kondicioner ose ventilator të thjeshtë, mundësisht ventilator tavani dhe në çdo rast ajrim natyral të ambienteve. E njëjta gjë vlen edhe për institucionet që trajtojnë të porsalindurit, foshnjat, fëmijët, të moshuarit dhe personat me aftësi të kufizuara.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Ky vit dhe ndryshimet dramatike, një ‘grusht në fytyrë’

Alarmi i kuq në Antarktidë: Ku po shkon gjithë akulli!?