MENU
klinika

Një aleancë e madhe rivale po krijohet

Vladimir Putin aktivizon planin për të “varrosur” NATO

25.06.2024 - 14:57

Retorika nga Vladimir Putin për një koalicion të sigurisë euroaziatike është pjesë e një plani të Kremlinit për të krijuar një grup vendesh mike të Moskës për të rivalizuar Perëndimin dhe NATO-n, ka thënë Instituti për Studimin e Luftës (ISW).Vlerësimi nga grupi i ekspertëve në Uashington, DC pason vizitën e Putinit në Korenë e Veriut, e cila, një ekspert ndërkombëtar i sigurisë tha për Newsweek, ka “thelluar një marrëdhënie komoditeti tashmë në intensifikimin” midis Moskës dhe Phenianit. Putin tha se Moska është e gatshme të diskutojë çështjet e sigurisë euroaziatike me Organizatën e Bashkëpunimit të Shangait (SCO), të udhëhequr nga Rusia dhe Kina, Komonuelthin e Shteteve të Pavarura (CIS) të udhëhequr nga Moska dhe Bashkimin Ekonomik Euroaziatik (EAEU), si dhe me vendet BRICS. Ai u tha të diplomuarve ushtarakë në pallatin e Kremlinit në Moskë për planet “për të krijuar një siguri të barabartë në Euroazi”.

Koalicioni anti-NATO

Ai i bën jehonë komenteve të ministrit të tij të jashtëm Sergei Lavrov i cili tha në një takim të ministrave të jashtëm në Almaty, Kazakistan për përpjekjet e Moskës për të formuar një “arkitekturë sigurie euroaziatike” për të zëvendësuar sistemin e sigurisë euro-atlantike. ISW tha se Lavrov ndoshta po i referohej përpjekjeve të Moskës për të rritur bashkëpunimin me Shoqatën e Kombeve të Azisë Juglindore (ASEAN) pas vizitës shtetërore të Putinit në Vietnam, të cilën ai e ka përfshirë në idenë e tij për Euroazinë, përveç Koresë së Veriut. Studimi amerikan tha se Putin dhe zyrtarët e tij ndoshta do t’i shtyjnë përpjekjet e Rusisë për të krijuar një koalicion “për t’u vendosur si një alternativë ndaj NATO-s”, duke u përpjekur gjithashtu “të portretizojnë në mënyrë të rreme vendet perëndimore si mbështetësit e vetëm të Ukrainës”. Kjo është pjesë e një plani të Kremlinit për të krijuar një grup që mund të veprojë “si një alternativë ndaj Perëndimit dhe të minojë NATO-n,” shtoi ISW.

Pakti me Korenë e Veriut

Që nga pushtimi i tij në shkallë të plotë të Ukrainës, Putini ka rritur thirrjet e tij për një orientim larg asaj që ai e ka kritikuar si një sistem politik global dhe ekonomik i dominuar nga perëndimi. Në vizitën e tij të parë në Korenë e Veriut për gati një çerek shekulli, vendet ranë dakord për një pakt të ndërsjellë mbrojtjeje, ndërsa Moska i kthehet gjithnjë e më shumë shtetit të izoluar për municione për të ndihmuar forcat ruse në Ukrainë. “Partneriteti i ri ka thelluar një marrëdhënie tashmë intensifikuar komoditeti,” tha Gabrielle Reid, drejtoreshë e asociuar në firmën e inteligjencës strategjike S-RM, për Newsweek në komentet e dërguara me email. Megjithatë, mes shfaqjes së një aleance në rritje midis Rusisë dhe Koresë së Veriut, Reid tha se bashkëpunimi “do të jetë i heshtur dhe do të mbetet i nxitur nga nevoja dhe jo nga një qëllim për të rritur njëkohësisht axhendat e tyre respektive agresive të politikës së jashtme”. “Kina ka mbajtur gjithashtu një distancë nga marrëveshja për të shmangur dëmtimin e hapur të bashkëpunimit me partnerët tregtarë perëndimorë ose për t’i dhënë një vëmendje të panevojshme marrëveshjes si një marrëveshje trepalëshe,” shtoi Reid.

Lufta hibride

Sakaq, përdorimi në rritje i Rusisë i sulmeve hibride dhe të zonës gri kundër vendeve evropiane po paraqet një sfidë të madhe për SHBA-në dhe NATO-n: si të përgjigjen pa ndezur një konflikt të madh me presidentin rus Vladimir Putin. Vendet baltike, Polonia dhe Republika Çeke në veçanti, po ngrenë alarmin se aktet e sabotimit dhe nganjëherë sulmet fatale kundër individëve – të supozuara të sponsorizuara nga Rusia janë një kërcënim në rritje për Evropën dhe aleancën mbrojtëse. “Rusia po hedh mbi ne gjatë gjithë kohës sfida të reja, rreziqe të reja dhe hibridi është kthyer në një nga ato seriozet për aleancën,” tha ambasadori i Estonisë në NATO, Jüri Luik, në një intervistë me The Hill në Uashington javën e kaluar.Sekretari i Shtetit Antony Blinken pranoi në fund të muajit të kaluar se Kremlini po “intensifikonte sulmet e tij hibride” kundër anëtarëve të NATO-s dhe ngriti mundësinë e një hakmarrjeje të mundshme.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


NATO i tregon 'dhëmbët' Serbisë

‘Blindohet’ Kosova para zgjedhjeve në Veri

“Putin në gatishmëri të destabilizojë rajonin”

‘Die Welt’ alarm për konflikt të ri në Ballkan: BE e ka lënë pas dore