MENU
klinika

Humbja e të djathtës franceze

Analiza: Aleati i ri që ka gjetur Rusia në Paris

09.07.2024 - 15:41

As njëzet e katër orë pas rezultateve të votimit, Franca është zhytur në pasiguri. Pak pas trazirave që riformuan marrëdhëniet brenda Asamblesë Kombëtare të Francës, vendi tani duket se po jeton orë “pushimi”, në pritje të një timonieri. Për momentin janë të sigurta vetëm rezultatet numerike: Fronti i Ri Popullor do të ketë të drejtën për 182 mandate, i ndjekur nga blloku Macronist i Ansamblit me 168 mandate. Partia e Marine le Pen doli e treta, duke u rritur në 143 vende, pa arritur megjithatë në përpjekjen e saj për t’u bërë partia me një shumicë relative. Republikanët, jetimët e Ciottit, janë të katërtit me 39 vende. Por pak pas orës 12:00, erdhi një kthesë e re: Kryeministri francez Gabriel Attal kishte mbërritur në Elysee pak para orës 11:30 për t’i paraqitur dorëheqjen e tij Presidentit Emmanuel Macron. Kreu i shtetit, megjithatë, nuk kishte lënë t’i ikte asgjë në lidhje me qëllimet e tij. Pas një takimi prej rreth një ore, Macron i kërkoi kryeministrit të qëndronte.

Skenarët

Opsionet në tryezë janë të shumta. Ato variojnë nga një ekzekutiv i majtë në një krizë institucionale. Ndonëse Fronti i Ri Popullor është forca më e madhe politike në Asamblenë e re Kombëtare, ai mbetet larg shumicës absolute. Pas dorëheqjes së kryeministrit Attal, të njoftuar mbrëmjen e djeshme, presidenti Macron do të duhet të emërojë një kryeministër të ri, i cili nga ana e tij do të propozojë formimin e qeverisë së re. Dhe meqenëse fisnikëria ka ende një rol, ai mund të ftonte Frontin e ri Popullor për të qeverisur. Megjithatë, republikanët, ata që rrëzuan Ciottin , mund të kërkojnë të shpëtojnë partinë e Le Pen, duke ndjekur “opsionin gjerman” ose një qeveri të përkohshme. Skenari i fundit përfshin një krizë institucionale. Nëse asnjë nga opsionet e tjera nuk do të materializohej, Franca në fakt do të hynte në paralizë të thellë, me Macron që nuk do të ishte në gjendje të shpërndante Asamblenë Kombëtare përpara korrikut 2025. Një krizë që mund të zgjidhet vetëm me dorëheqjen e “ish-fëmijës mrekullibërës” të Evropës.

“Depresion” në Rusi

Kur exit poll zbuloi një fitore të papritur për aleancën e majtë të Francës në zgjedhjet e parakohshme legjislative të së dielës, pati psherëtima lehtësimi në shumë cepa të Evropës. Qendrat kishin frikë se dalja potenciale e së djathtës ekstreme në qeveri në Francë do të mbillte paqëndrueshmëri ekonomike dhe politike dhe do të minonte mbështetjen për Ukrainën. Ndërsa në Rusi, shpresat për të zbutur marrëdhëniet me Francën janë shkatërruar nga rezultatet e zgjedhjeve parlamentare në Francë, tha zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov. Rally Kombëtare e ekstremit të djathtë të Francës (RN), e cila është kritikuar për qëndrimin e saj pro-rus, u mposht papritur në zgjedhjet e raundit të dytë të së dielës, me aleancën e krahut të majtë që fitoi shumicën e vendeve në parlament. Le Pen ka propozuar thellimin e lidhjeve me Moskën, kufizime në ndihmën ushtarake për Ukrainën, kundërshtoi sanksionet e mëparshme kundër Rusisë në përgjigje të pushtimit të Ukrainës nga Kremlin dhe mori një kredi prej 9 milionë eurosh nga një bankë ruse për të financuar fushatën e saj të vitit 2014. Kremlini përshëndeti më herët suksesin e Tubimit Kombëtar të Marine Le Pen në raundin e parë të zgjedhjeve ndonëse “festa” e tyre nuk zgjati për shumë kohë”.

Aleati i ri

Megjithatë, edhe pse RN në përmbysje përfundoi vetëm në vendin e tretë, ka ende një shans të vogël që Kremlini të mund të ketë një mik në qeverinë franceze. Ndër pretendentët për kryeministrin e ardhshëm francez është Jean-Luc Mélenchon, lideri kontrovers i partisë së majtë të ekstremit “Franca e Papushtuar”, i cili pritet të marrë shumicën e vendeve nga grupet e majta në seancën e ardhshme parlamentare. Megjithëse një i majtë, Mélenchon është, ndër të tjera, një avokat i tërheqjes së Francës nga NATO, në rastin më të mirë ai ka shprehur një mbështetje të vakët për Ukrainën, së bashku me mbështetjen e tij për aneksimin e paligjshëm të Krimesë nga Rusia në 2014. Ai votoi gjithashtu kundër marrëveshjes së sigurisë midis Parisit dhe Kievit në fillim të këtij viti.