MENU
klinika

Shtetet që mund të ndërmjetësojnë me Rusinë

Dështon “Misioni i Paqes 3.0” i Orban

09.07.2024 - 15:47

Kryeministri hungarez Viktor Orbán, i cili mori presidencën e BE-së më 1 korrik, po e përdor atë pozicion “në mënyrë të paautorizuar” për ta thënë “butë”, për të promovuar të ashtuquajturat misione paqeruajtëse. Ai ka bërë të ditur se në gjashtë muajt e ardhshëm do të “udhëheqë luftën për ndalimin e luftës në Ukrainë”, edhe pse nuk ka mandat për këtë nga Brukseli, i cili është i pakënaqur me veprimet e tij të pavarura që nuk ishin dakorduar brenda BE-së. Prandaj, është një situatë shumë e ndërlikuar, të cilën Orban padyshim po e abuzon në mënyrë flagrante dhe qëllimisht, duke i krijuar hapësirë vetes në rast se guruja i tij ideologjiko-politik Donald Trump fiton zgjedhjet presidenciale në SHBA. Në “misionin e tij të paqes”, Orban vizitoi Kievin dhe Moskën, më pas ishte në Azerbajxhan në një takim të vendeve turqishtfolëse, që shkaktoi gjithashtu pakënaqësi në Union, dhe më pas u ndal përsëri në Pekin, siç theksoi ai, si pjesë e “iniciativës së tij të paqes”, e cila nuk është miratuar as në Kiev. Tani, megjithatë, ai po paralajmëron një udhëtim në Uashington si pjesë e atij programi, edhe pse aty po fillon samiti i NATO-s.

Vizita në Kinë

Pse Orban zgjodhi të shkonte në Kinë, për më tepër si pjesë e një vizite të papritur? Këtë e shpjegoi vetë kryeministri, i cili e përcaktoi Pekinin si një fuqi thelbësore për zgjidhjen e krizës ukrainase. “Kjo është arsyeja pse erdha të takoj Presidentin Xi në Pekin, vetëm dy muaj pas vizitës së tij zyrtare në Budapest,” shpjegoi vetë Orban, i cili në një postim të mëparshëm të publikuar në X kishte shpërndarë një foto të tij në aeroportin e Pekinit me mbishkrimin “Misioni i Paqes 3.0″. Pas udhëtimeve në Kiev dhe Moskë, është misioni i tretë ndërkombëtar i Orban që kur Hungaria mori presidencën e rradhës të Këshillit të Bashkimit Evropian më 1 korrik. Ministria e Jashtme e Kinës konfirmoi në një deklaratë se udhëheqësi hungarez do të takohet me Xi për bisedime mbi ” çështjet me interes të ndërsjellë”. Hungaria është kundër përplasjes mes blloqeve dhe është e gatshme të promovojë zhvillimin e marrëdhënieve midis Pekinit dhe Brukselit, tha Orban gjatë takimit me Xi.

Provokimi për Brukselin

Pritet gjithashtu nëse Orbán do të takohet në Uashington me Donald Trump, kthimin e të cilit në Shtëpinë e Bardhë ai e mbron më së shumti në mesin e liderëve të BE-së. Kujtojmë se ky kandidat republikan populist shpesh shprehet se do ta “mbaronte luftën” brenda 24 orësh, por tashmë ka dalë se është gati të “sakrifikojë” një pjesë të mirë të territorit ukrainas për këtë “paqe”. Dhe le të kthehemi te vizita e Orbanit në Azerbajxhan. Nga Moska dhe më parë nga Pekini, Orbán mori pjesë në samitin e vendeve turkofolëse në qytetin Shusha të Azerbajxhanit, pasi Hungaria është vëzhguese në atë organizatë. Pra, prania e një lideri të BE-së, por edhe e kryeministrit të vendit që kryeson BE-në, është një tjetër provokim, për ta thënë më butë, i Orbanit ndaj Brukselit, i cili nuk kaloi pa u vënë re dhe pa reagime nga Charles Michel, Joseph Borell dhe Ursula von der Leyen. Orbán e ka nisur shumë agresivisht dhe mbetet për t’u parë se çfarë reagimi do të vijë nga Brukseli, pra nga lidershipi i ri i BE-së, sepse deri tani ata kanë reaguar me dashamirësi ndaj arratisjeve të tij të ngjashme.

Tre fuqi ndërmjetëse

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky tha se kryeministri hungarez Viktor Orban nuk mund të ndërmjetësojë mes Rusisë dhe Ukrainës me synimin për t’i dhënë fund luftës 28-mujore, pasi kjo është një detyrë që mund të merret vetëm nga fuqitë botërore si Kina, Shtetet e Bashkuara. apo BE. Ndërsa liderët botërorë përgatiten të shkojnë në një samit të NATO-s që fillon të martën në Uashington, presidenti ukrainas Zelensky tha se vetëm ekonomitë e fuqishme ose vendet me forca të armatosura shumë më të forta se ato të Rusisë mund të bëjnë punën ndërmjetësuese.”A ka shumë vende të tilla në botë? Nuk ka asnjë. Unë besoj se SHBA dhe Kina janë vende të tilla. Dhe BE, jo një vend, por i gjithë Bashkimi Evropian. Mund të jetë vërtet një mision ndërmjetësimi,” tha Zelensky në konferencën për shtyp të mbajtur gjatë një vizite në Poloninë fqinje.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


"Nuk i vëmë embargo energjisë ruse"

Orban refuzon kërkesën e Zelensky-t