MENU
klinika

Ndiheni vazhdimisht të lodhur

Dy zakonet që ju ‘thithin’ energjinë

10.07.2024 - 13:29

Nëse jeni në një humor të vazhdueshëm letargjik dhe ndiheni sikur nivelet tuaja të energjisë po bien, është një ide e mirë të rimendoni zakonet tuaja të të ngrënit.

Në të vërtetë, faktori i dietës mund të jetë arsyeja pse nivelet tuaja të pjekurisë janë ulur, ndërkohë që shpesh disa përbërës ushqimorë, të njohur për vetitë e tyre stimuluese, në afat të gjatë dëmtojnë shëndetin.

Nutricionistja e certifikuar Shyla Cadogan prezanton dy gabimet më të zakonshme ushqyese që ju vjedhin energjinë.

Konsumimi i shumë pijeve energjike

Pijet energjike, të njohura në mesin e adoleshentëve dhe të rinjve, përmbajnë kafeinë, sheqer, sasi të larta të vitaminave B dhe aminoacide si taurina, përbërës që rrisin menjëherë nivelin e energjisë, por në të ardhmen ato janë shoqëruar me rreziqe shëndetësore.

Përmbajtja e sheqerit rrit me shpejtësi nivelet e sheqerit në gjak duke ofruar një nxitje të menjëhershme momentale, përpara se të çojë në një ulje të energjisë dhe rrjedhimisht rraskapitje të trupit.

Përveç kësaj, është e nevojshme të mos zgjidhni pije energjike që përmbajnë më shumë se 80-85 mg kafeinë (1 filxhan kafe).

“Etja” për ëmbëlsirat

Cookies, donuts ose karamele na mbajnë aktiv, por vetëm për një ose dy orë. Këto ushqime janë të pasura me karbohidrate dhe rrisin shumë shpejt nivelet e sheqerit në gjak, por pas rritjes së shpejtë, ka një rënie po aq të shpejtë.

Pabarazitë në nivelet e sheqerit në gjak janë shkaku kryesor i niveleve të paqëndrueshme të energjisë.