MENU
klinika

Pse nuk duhet përsëritur gabimi fatal i vitit 2016

“Erëra ndryshimesh”, po fryjnë në NATO

09.07.2024 - 15:45

Në vitet e ardhshme, NATO do të përballet me sfida të rëndësishme në ruajtjen e qëndrimit të saj të mbrojtjes. Sipas një burimi anonim ushtarak i tha “Reuters”, Aleancës do t’i duhen midis 35 dhe 50 brigada të reja shtesë për të zbatuar plotësisht planet e saj në rast të një sulmi nga Rusia. Një njësi e tillë përbëhet nga një numër ushtarësh që variojnë nga 3 mijë deri në 7 mijë , kështu që krijimi i disa dhjetëra do të imponojë një përpjekje të konsiderueshme në bllokun e udhëhequr nga SHBA. Është e paqartë se nga do të marrë Kompakti Atlantik për të mbledhur stafin shtesë. Trupat e reja mund të transferohen nga degë të tjera të forcave të armatosura ose shtetet anëtare mund të nisin një aksion rekrutimi. Përveç rimbushjes së radhëve të saj, NATO-s do t’i duhet gjithashtu të rrisë ndjeshëm aftësitë e saj të mbrojtjes ajrore, një fushë në të cilën specialistët ushtarakë perëndimorë kanë vërejtur mangësi të konsiderueshme.

75-vjetori i aleancës

Plani i ri i mbrojtjes i NATO-s, i pari në më shumë se tridhjetë vjet, u miratua nga krerët e vendeve anëtare në samitin e Vilniusit në 2023. Krerët e ndryshëm të shteteve dhe qeverive do të marrin një përditësim në samitin e Uashingtonit, një rast në të cilin do të festohen 75 vitet e Paktit të Atlantikut. “Planifikuesit kanë identifikuar kërkesa të detajuara për trupat dhe armët e nevojshme për të mbrojtur aleancën,” tha një zyrtar ushtarak perëndimor për Reuters. “Mbrojtja ajrore dhe raketore, armët me rreze të gjatë, logjistika dhe formacionet e mëdha të manovrimit tokësor janë ndër prioritetet tona kryesore .” Sipas burimit, në të ardhmen e afërt NATO do të kërkojë një angazhim më të madh të mbrojtjes nga shtetet e ndryshme anëtare të saj, “ndërsa ne zhvillojmë forca të afta për të zbatuar planet tona dhe për t’iu përgjigjur kërcënimeve me të cilat përballemi”.

Marrëveshja Ukrainë-Poloni

Polonia ka qenë e zëshme dhe e dalluar mes aleatëve të NATO-s, sa i përket këtij aspekti. Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky dhe kryeministri polak Donald Tusk kanë arritur një marrëveshje shumë strategjike, duke përfshirë një dispozitë në lidhje me rrëzimin e raketave dhe dronëve rusë të lëshuar në hapësirën ajrore të Ukrainës në drejtim të Varshavës. “Ky dokument i paprecedentë përfshin një dispozitë për rrëzimin e raketave dhe dronëve rusë në hapësirën ajrore të Ukrainës që janë gjuajtur në drejtim të Polonisë”, shkroi Zelensky në një postim në mediat sociale. Zelensky e quajti marrëveshjen një dokument të paprecedentë. Ka dy përmbajtje kryesore: rrëzimi i dronëve dhe raketave në hapësirën ajrore të Ukrainës, të lëshuara në drejtimin polak, plus trajnimi i një njësie ushtarake vullnetare të paprecedentë.

Plani anti-Trump

Po ashtu, zyrtarët e NATO-s kanë hartuar një plan për Ukrainën, në mënyrë që fitorja eventuale e Donald Trump në zgjedhjet presidenciale në SHBA të mos prishë planet e tyre, shkruan “Politico”. Në të njëjtën kohë, në Ankara, zyrtarët turq rishikuan projektin Heritage Foundation 2025, duke kërkuar planet e Trump për Sirinë, ndërsa në Amerikë, ministrat kanadezë dhe gjermanë u takuan me guvernatorët republikanë duke u përpjekur të forconin marrëdhëniet me të djathtën amerikane. Kthimi i Trump është tema kryesore mes ambasadorëve të vendeve evropiane në Uashington. Më shumë se gjashtë muaj përpara se presidenti i ardhshëm i ardhshëm i SHBA të marrë detyrën, përpjekje të mëdha janë duke u zhvilluar në të gjithë aleancën e NATO-s për ta bërë transferimin e pushtetit dhe autoritetit në SHBA sa më pa dhimbje.Trump dihet se është skeptik ndaj Evropës, ndjek një politikë izolacioniste dhe është gati të vendosë marrëdhëniet me Kinën përpara prioriteteve të tjera globale. Camille Grand, një ish-ndihmës sekretar i përgjithshëm i NATO-s dhe një zyrtar francez i mbrojtjes, tha se aleanca tani i qaset Trumpit shumë më ndryshe se sa në vitin 2017. “Herën e fundit ishte shumë më e lehtë sepse nuk kishte luftë, thotë Grand. “Tani jemi në një mjedis ku biseda është dukshëm e ndryshme”, shton ai.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


“Putin në gatishmëri të destabilizojë rajonin”

‘Die Welt’ alarm për konflikt të ri në Ballkan: BE e ka lënë pas dore